O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Belgijskie świnie nie lubią muzyki rockowej. Niecodzienny eksperyment

świnie

Czy muzyka wpływa na świnie i ich zachowanie? Belgijscy badacze przeprowadzają eksperyment i mają nadzieję uzyskać odpowiedź na to pytanie do końca roku.

Inicjatorem badań jest flamandzki hodowca świń Piet Paesmans. Jego ferma znajduje się w połowie drogi między Brukselą a granicą holenderską. Wczesne obserwacje badaczy wskazują, że zwierzęta nie lubią muzyki rockowej.

Świnie reagują na muzykę

Badania zainicjował flamandzki hodowca świń Piet Paesmans. Zauważył, że jego świnie reagowały na muzykę, gdy jego syn nucił melodię w chlewni podczas inseminacji. Jego lochy wydawały się podekscytowane i zaczęły merdać ogonami.

„Pomyślałem: To jest zbyt ciekawe, żeby tego nie sprawdzić. Powinniśmy również spróbować z innymi świniami” – mówi Paesmans.

Od tego czasu Paesmans ma playlistę, która pokrywa się z różnymi częściami dnia, grając energiczną muzykę, gdy chce, aby świnie były aktywne, i kołysanki na koniec dnia.

,,Wesołe piosenki taneczne to największe hity. Świnie naprawdę zaczynają merdać ogonem, a jeśli jest naprawdę dynamicznie, to nawet zaczynają tańczyć i fikać. Muzyka rockowa jest jednak zbyt mocna. Nie podoba im się" – mówi Paesmans.

Według koordynatora projektu Sandera Palmansa, niewiele wiadomo o reakcji świń na muzykę, ale doświadczenie Paesmansa jest zgodne z istniejącą wiedzą na temat wpływu dźwięków na zwierzęta.

,,Nie ma wątpliwości, że konkretne dźwięki oddziałują na zwierzęta. Jest więc możliwe, że muzyka może mieć taki sam efekt” – mówi.

Palmans dodaje, że muzyka może pomóc złagodzić nudę, która jest związana ze stresem.

świnie

Czytaj też: Jakiej muzyki najchętniej słuchają rolnicy? Podano wyniki badania

nieuweoogst.nl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023