O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

ASF wyniszcza polskie hodowle. Wykryto kolejne ogniska choroby

ASF

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w Wielkopolsce – kluczowym obszarze dla hodowli trzody chlewnej w Polsce – wykryto dwa nowe ogniska ASF. 

„Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 11. i 12. ogniska ASF u świń w Polsce w 2022 r. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet – PIB Puławy.” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Gdzie wykryto nowe ogniska ASF?

„Ognisko ASF nr 2022/11 wyznaczono 26 lipca 2022 r. na podstawie wyników laboratoryjnych uzyskanych z PIWet-PIB Puławy. Ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 110 świń (9 loch, 23 prosięta, 40 warchlaków, 37 tuczników, 1 knur), położonym w miejscowości Łoniewo, w gminie Osieczna, powiat leszczyński, województwo wielkopolskie, na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku I do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.” – poinformował GIW. 

„Ognisko ASF nr 2022/12 wyznaczono 27 lipca 2022 r. na podstawie wyników laboratoryjnych uzyskanych z PIWet-PIB Puławy. Ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń (tuczniki), położonym w miejscowości Krzeszkowice, w gminie Szamotuły, powiat szamotulski, województwo wielkopolskie, na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku I do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.” – czytamy dalej w komunikacie. 

asf

Świnie do utylizacji

„W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego” – informuje GIW. 

Afrykański Pomór Świń (ASF) to wyniszczająca choroba, która atakuje świnie domowe i dziki. Wirus ten jest nieszkodliwy dla ludzi, ale powoduje znaczne zakłócenia społeczno-gospodarcze w wielu krajach. Obszary dotknięte chorobą ponoszą znaczne straty finansowe z powodu utraty zwierząt, ograniczeń w eksporcie zwierząt i mięsa oraz kosztów środków kontroli. Zwalczenie choroby może potrwać kilka lat.

Obecnie w Europie nie ma zatwierdzonych szczepionek przeciwko ASF, więc wybuch epidemii może spowodować ubój dużej liczby świń hodowlanych na dotkniętym obszarze.
Choroba jest nadal obecna w wielu krajach europejskich (Bułgaria, Estonia, Niemcy, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Mołdawia, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Ukraina), dotykając świnie domowe i dziki, chociaż między różnymi obszarami występują istotne różnice.

Czytaj także: Mapa ASF. Sprawdź, gdzie wystąpiły ogniska w 2021 i 2022 roku

WETGIW/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023