O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-12-2020

Autor: Świat Rolnika

Norki amerykańskie, a utylizacja UPPZ. Szczepan Wójcik: norki to pożyteczne stworzenia

Norki

Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce to w ponad 90 procentach norki amerykańskie. Zwierzęta te są wydajne, a ich hodowla jest opłacalna. Norki to pożyteczne stworzenia – mówi prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik. Zwierzęta futerkowe główny naturalny utylizator ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego i jedyna istotna konkurencja dla konwencjonalnego spalania odpadów organicznych.

Norki amerykańskie – naturalny utylizator

Jedną z najważniejszych zalet hodowli jest funkcja, jaką pełnią one w procesie utylizacji produktów pochodzenia zwierzęcego (UPPZ). Jest to niezwykle korzystnie wpływające na środowisko wykorzystanie zwierząt mięsożernych, jakimi są np. norki amerykańskie. Hodowla zwierząt futerkowych jest najbardziej ekologiczną formą zagospodarowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w Katedrze Hodowli Zwierząt Futerkowych wykazały, że sprawność utylizacyjna ferm wynosi od 77% do aż 95%.norki szczepan wojcik uppz 2

Norki amerykański maja wpływ na obniżenie cen mięsa na sklepowych półkach. Rocznie utylizują kilkaset tysięcy ton ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego w postaci niezdatnych do spożycia przez człowieka odpadów pochodzących z produkcji drobiarskiej i z przetwórstwa rybnego. Dziś drobiarze sprzedają swoje UPPZ hodowcom zwierząt futerkowych, ci przetwarzają je na karmę. Futrzarze mają tanią i pożywną karmę, a drobiarze nie muszą martwić o zagospodarowanie odpadów. W ten sposób w szczytowym momencie można branża drobiarska może zaoszczędzić nawet miliard złotych rocznie

– tłumaczy Szczepan Wójcik, prezes IGR, który sam hoduje norki amerykańskie.

Czytaj także: Jak sprzedać bydło z zyskiem? Warto założyć grupę producentów

Norki amerykańskie to nie tylko utylizacja

Co więcej, odchody zwierząt futerkowych jako produkt uboczny pochodzenia zwierzęcego kategorii II stanowią doskonały nawóz organiczny. Znajduje on zastosowanie w użyźnianiu gleb i zastępuje nawozy przemysłowe, które w negatywny sposób oddziałują na środowisko naturalne.
Kolejnym ekologicznym aspektem jest sam produkt, czyli skóra wraz z okrywą włosową. Wytwarzana w sposób naturalny, składa się głównie ze związków ulegających naturalnym biochemicznym przemianom w procesie rozkładu. Bez względu na postać surową czy też przetworzoną na futro, jest to produkt naturalny i bezpieczny dla środowiska. Futro jest całkowicie biodegradowalne, przez co doskonale nadaje się do recyklingu.

Bez względu na sposób przebiegu procesu utylizacji, zarówno surowe skóry jak i przetworzone na wyrób futrzarski są bezpieczne dla środowiska naturalnego i nie emitują szkodliwych związków chemicznych podczas rozkładu. Futra naturalne, których dostarczycielami są norki amerykańskie, są wyjątkowo trwałe i nie tracą swoich właściwości przez dekady. Bardzo często służą jako najcieplejsze okrycie będące w rodzinach przez pokolenia. To czyni ten gatunek skór najbardziej ekonomicznym i ekologicznym materiałem.

Futro norki lepsze od sztucznego

W imię obrony zwierząt wiele osób decyduje się na noszenie futer sztucznych i innych syntetycznych okryć wierzchnich. Te jednak są nie tylko niezdrowe dla człowieka i zdecydowanie mniej wytrzymałe, ale również bardzo szkodliwe dla środowiska. Sztuczne futra, będące zamiennikami tych dostarczanych przez norki, otrzymuje się w technologii przetwarzania ropy naftowej, będącej wyjątkowo nieekologicznym surowcem. Wykorzystanie produktów chemicznych, proces produkcji, transport oraz utylizacja przemysłowa to czynniki niepozwalające na uznanie procesu wytwarzania futer sztucznych za element zrównoważonego rozwoju rodzimego rolnictwa. Skóry syntetyczne składają się głównie ze związków chemicznych, będących różnopostaciowymi węglowodorami. Rozkładają się kilkaset lat, a ich utylizacja wiąże się z emisją związków toksycznych do środowiska.

Według prof. A. Jarosza z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie organizacje promujące zastąpienie futer naturalnych sztucznymi cechuje niewiedza, ponieważ struktura, ciepłochłonność oraz zdrowotność futer sztucznych nie dorównuje tym naturalnym

Fot. enorka

 

swiatrolnika.info 2023