O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Owcze mleko znowu podbija nasze kubki smakowe!

Owcze mleko

Owcze mleko nie jest tak popularnym napojem jak mleko krowie, jednakże ze względu na jego wartości odżywcze polecane jest przez dietetyków i naukowców. To ono stanowi główny składnik podhalańskiego przysmaku – oscypka, a także greckiej fety, francuskiego roquefort oraz włoskiego pecorino.

Owcze mleko i okres jego największego popytu

Owce zostały udomowione około 10 tysięcy lat p.n.e. Początki ich hodowli sięgają Mezopotamii, następnie zawitały do Iranu, Iraku i Palestyny. Na początku wykorzystywano je jako źródło mleka, smacznego mięsa, a czasem również wełny , z której wykonywano pierwsze ubrania. Wraz z rozwojem ludzkości owce zawitały do Francji i Grecji, gdzie stanowiły ważny element gospodarki i działalności rolniczej. W okresie średniowiecza owcze mleko, mięso, skóra i wełna stały się jednym z najbardziej pożądanych surowców zwierzęcych. Dopiero w XIV wieku popularność ta spadł i została zastąpiona przez przetwory krowie.

Owcze mleko i jego popularność

W XII wieku zaczęto hodować owce wyłącznie ze względu na ich wełnę, która stała się cennym towarem w rękach kupców i rolników. Najbardziej cenionym gatunkiem ze względu na szlachetną runie jest merynos pochodzący z Hiszpanii. W Polsce hoduje się ponad 220 tysięcy owiec, natomiast rocznie owcze mleko produkuje się w niewielkiej ilość, nie przekraczającej 1000 ton. Największe stada owiec występują w Chinach, Australii, Indiach, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Grecji.kolczyki dla owcy

Owcze mleko i produkowane z niego sery

Producenci mleka owczego czerpią największe zyski w sprzedaży lub wykorzystywaniu go do produkcji sera, zwłaszcza najbardziej popularnego podhalańskiego oscypka. Aż 70% z całych zasobów owczego mleka przeznaczana jest właśnie na powyższy wyrób. Chociaż samo mleko nie cieszy się tak dużą popularnością wśród konsumentów, o tyle wspomniane sery podbijają kubki smakowe odbiorców. Coraz częściej poszukujemy ekologicznych upraw i manufaktur, które oferują nam najwyższej jakości produktów odbiegających od kontrowersyjnego mleka krowiego. Poza polskimi oscypkami świat kojarzy mleko owcze również z serem feta, francuskim roquefort oraz włoskim pecorino.

Czytaj także: Ceny żywności w 2021 roku nadal będą rosnąć

Owcze mleko i jego niesamowite wartości odżywcze

Mleko owcze zawiera dwa razy więcej tłuszczu niż mleko krowie, jednakże są to głównie kwasy tłuszczowe o krótkich i średnich łańcuchach, które o wiele łatwiej trawione są przez organizm. Mleko to, nie wpływa negatywnie na poziom złego cholesterolu, a jak podają naukowcy wręcz obniża go. Owcze mleko zawiera dwa razy więcej białka niż krowie, stąd też zalecane jest dzieciom i młodzieży. Co więcej wykazuje również obecność witaminy A i E, a także C i tych z grypy B. Kluczowym elementem, dla którego warto spożywać powyższe mleko to duża zawartość wapnia. 100 g mlecznego napoju pokrywa 19% dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń. Najnowsze amerykańskie badania wykazują również obecność kwasów linolowych, które działają przeciwnowotworowo.

Źródło: gov.pl

swiatrolnika.info 2023