O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Owca wrzosówka w gospodarstwach ekologicznych. Zalety rasy

Owca wrzosówka

Owca wrzosówka stanowiła kiedyś jedną z głównych ras hodowlanych w Polsce. Ze względu na szerokie zastosowanie, warto o niej pamiętać.

Choć hodowcy, którym zależy głównie na mięsie, najchętniej wybierają merynosy, wrzosówka nadal jest ważną polską rasą owcy. Pozyskuje się z niej wełnę i skórę, a w gospodarstwach ekologicznych sprawdza się doskonale jako naturalna kosiarka. Niewątpliwą zaletą tej owcy jest jej duża wytrzymałość i małe wymagania środowiskowe.

Hodowla wrzosówki

Owca wrzosówka jest drobnym zwierzęciem. Osobniki płci męskiej ważą około 50 kg, natomiast samice są lżejsze o przeciętnie 10 kilogramów. Tułów owcy jest pokryty wełną w różnych odcieniach szarości, a pozostałe części ciała sierścią. Młode jagnięta są kruczoczarne, a ich barwa zmienia się po około sześciu miesiącach życia. Samce są posiadaczami rogów w kształcie ślimaka, co odróżnia je od maciorek.  Wymiona niektórych samic zawierają poza strzykami również po dwa przystrzyki. Muszą być one poddane okresowej obserwacji.

Owce te są wyjątkowo wytrzymałe i potrafią przystosować się do trudnych warunków klimatycznych. Nie straszny im mróz, dlatego mogą spędzać na zewnątrz również zimy. Rzadko chorują, będąc odporne między innymi na kulawkę.

Owca wrzosówka

Owca wrzosówka idealna na kożuchy

Owca wrzosówka często jest hodowana na kożuchy. Pozyskiwane są one ze skór 5– 9 miesięcznych jagniąt. Należy pamiętać, że jagnię powinno się zabić w czasie, gdy nie linieje i nie było strzyżone przez ostatnie 2 miesiące. Zwierzę w wieku 8 miesięcy daje przeciętnie 200– 300 g skóry (35 dm2). Kożuch posiadający od wewnętrznej strony puchowe włosy spełnia funkcję termoizolacyjną i jest odporny na zbijanie w zwartą masę.

Poza skórą ze wrzosówek można otrzymać wysoce wydajną, grubą wełnę. Wełna prana osiąga około 65 procent masy wełny potnej. Ważne jest regularne strzyżenie owiec w półrocznych odstępach. Inaczej duża część wełny zmarnuje się w procesie linienia. Wełna wrzosówki rośnie średnio 1,5 – 2 cm na miesiąc. Znajduje zastosowanie głównie w produkcji dywanów, gdyż na odzież jest zbyt gruba.

Owca wrzosówka sprawdza się doskonale jako naturalna kosiarka. Nie niszczy trawy, tylko ucina ją tuż przy glebie, zapobiegając zarastaniu hal i łąk. Dzięki niewielkiej masie i mocnym kończynom, jest wytrzymała w przemieszczaniu się na znaczne dystanse.

Czytaj również:Karakuł – czarna owca z ponad tysiącletnią tradycją

Rynek- rolny/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023