O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ogiery zimnokrwiste – obecne w Polsce od XIX wieku

Ogiery zimnokrwiste

Ogiery zimnokrwiste to nie jest rasa koni, ale zestaw charakterystycznych cech związanych z budową, masą oraz charakterem.

W branży związanej z końmi są używane określenia „zimnokrwisty” i „gorącokrwisty”. Te nazwy są bardzo logiczne i odnoszą się do uosobienia konia. Zimnokrwiste konie to takie, które zachowują zimną krew, są spokojne oraz opanowane. Mają one większą masę i są mocniejsze od swoich gorącokrwistych odpowiedników.

Charakterystyka koni zimnokrwistych

Ogiery zimnokrwiste były pierwotnie używane do prac rolniczych i transportu, a w niektórych częściach świata nadal pracują na roli. Dzieje się tak często w biedniejszych regionach, ale dziś doskonale wpisują się one w krajobraz rolnictwa ekologicznego, małych gospodarstw wiejskich czy obszarów, gdzie sprzęt mechaniczny jest trudny w obsłudze. Zwierzęta są zazwyczaj powolne, często chodzą w przeciwieństwie do innych ras, które lubią kłusować. Są niezwykle mocne i trwałe. Wymagają jednak specjalnego traktowania, aby zachować formę. Ich przewód pokarmowy jest krótszy, dlatego potrzebują pokarmu o określonej strukturze.

Ze względu na rozwój i zaangażowanie maszyn w rolnictwo, jest mało prawdopodobne, że spotkasz zimnokrwiste konie przy pracy. Mają jednak idealne warunki do rekreacji i agroturystyki. Szczególnie upodobały sobie ośrodki zarządzające amatorskimi szkołami jeździeckimi. Konie zimnokrwiste chętnie współpracują z ludźmi, co ułatwia naukę. Nie są okrutni, mają zrównoważony temperament, a ruch zapewniony im podczas jazdy wystarczy, aby utrzymać je w szczytowej formie.

Ogiery zimnokrwiste – pochodzenie

Ogiery zimnokrwiste pochodzą z leśnych, północnych fragmentów Europy. To zwierzę charakteryzuje się mocną budową, gęstą sierścią i wolnym chodem. Co ciekawe, dzięki uwarunkowaniom genetycznym był w stanie przetrwać epokę lodowcową. Dzikie konie udomowiono około 3000 lat temu. W średniowieczu był używany głównie jako wierzchowiec, a także do samochodów, wozów i skuterów śnieżnych. Z czasem został skrzyżowany z innymi rasami i zapoczątkował rozwój nowoczesnych koni pociągowych.

W specjalistycznej literaturze polskiej nazwa „koń zimnokrwisty” pojawiła się po raz pierwszy w 1966 r. w pierwszym wydaniu podręcznika. Nie ma sensu szukać tego konia w sztuce, malarze masowo preferowali smukłe zwierzęta ciepłokrwiste. Dziś wiadomo, że wygląd polskich klaczy i ogierów zaczął nabierać kształtów na początku XIX w. Później okazy sprowadzano z Belgii, Francji i Niemiec.

Czytaj również: Sposoby na bardziej efektywne krycie koni. Praktyczne wskazówki

Zwierzaki.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023