O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Kopyto konia bez paznokcia – co zrobić, gdy pęknie zewnętrzna okrywa?

Kopyto konia bez paznokcia

Kopyto konia bez paznokcia stanowi przyczynę obaw każdego hodowcy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z uszkodzeniem zewnętrznej okrywy.

Puszka rogowa okrywająca końskie kopyta stanowi funkcjonalny odpowiednik ludzkiego paznokcia, który może pęknąć. Ponieważ kopyta są ważnym elementem zdrowia konia, każde ich uszkodzenie napawa niepokojem i wymaga właściwej reakcji. Podpowiadamy, co zrobić, gdy pęknie zewnętrzna okrywa kopyta, zwana na potrzeby tego tekstu ,,paznokciem”

Dlaczego puszka rogowa kopyta pęka?

U zwierząt, podobnie jak w chorobach człowieka, ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Niektóre konie posiadają po prostu słabsze kopyta, nieprawidłowo zbudowane, które mają dużą tendencję do pękania.

Kopyto końskie narażone jest ponadto na wiele urazów. Nic więc dziwnego, że stanowią one częstą przyczynę obserwowanych pęknięć zewnętrznej okrywy. Trudno im zapobiegać, ponieważ nie można zabronić zwierzęciu galopu lub tupania. Należy natomiast wiedzieć, jak radzić sobie z uszkodzeniami, ponieważ kopyto konia bez paznokcia odbija się na jego funkcjonowaniu.

Innymi ważnymi czynnikami sprzyjającymi pęknięciom są źle dobrane podkowy. Nie należy oszczędzać na tym elemencie wyposażenia, gdyż niewłaściwy rozmiar podkowy sprawi, że koń będzie miał problemy z chodem i zacznie przymusowo ustawiać kończyny. Taka sytuacja to już krok od katastrofy. Na szczęście dobry kowal potrafi zapobiec takiemu uszkodzeniu.

Aby uchronić konia przed urazami paznokcia, należy unikać wilgoci, która zwiększa jego kruchość i podatność na złamanie. Ważne jest również, by zanadto nie przeciążać zwierzęcia, ale zapewnić mu regularny wysiłek. Trzeba także odpowiednio karmić czworonożnych podopiecznych. Szczególnie istotna okazuje się obecność biotyny, cynku, witaminy C i selenu w jadłospisie.

Kopyto konia bez paznokcia – co dalej?

Końskie kopyto przeważnie pęka pionowo. Martwić powinny głębokie ubytki okrywy, ponieważ zaburzają one wytwarzanie nowej tkanki rogowej. O ile zdecydowana większość pęknięć przebiega od dołu, bardziej martwią te odwrotne – mające swój początek na górnej krawędzi, z tego samego powodu co powyżej.

Kopyto konia bez paznokcia nie może być pozostawione samo sobie. Należy przyciąć uszkodzoną okrywę i do czasu wytworzenia nowej tkanki zapewnić stabilność kończynie. Z reguły wykorzystuje się specjalne obuwie, które kowal dodatkowo stabilizuje klipsami.

Niekiedy zwykły but nie wystarcza. Wtedy kowal może zespolić pęknięcie za pomocą metalowych płytek lub drutów wykonanych ze stali nierdzewnej. Zabieg taki nazwano sznurowaniem. Istnieje także możliwość zastosowania wypełnienia ubytku polimerami, np. akrylem albo poliuretanem.

Koń z uszkodzonym kopytem może wymagać również opieki weterynaryjnej. Poważne ubytki skutkują bowiem koniecznością podania leków przeciwbólowych oraz w razie potrzeby leczenia towarzyszących infekcji.

Czytaj również:Koń Sokólski – polska lokalna odmiana konia zimnokrwistego

Stipl.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023