O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Koń Sokólski – polska lokalna odmiana konia zimnokrwistego

Koń Sokólski

Koń Sokólski jest młodą rasą zimnokrwistą stworzoną w Polsce około 100 lat temu. Powstała z połączenia belgijskich koni pociągowych.

Belgijskie konie, których geny posiadają konie sokólskie to ardenami, norfolk roadsteranu, dole gudbrandsdalami i anglonormanami. Jest to rasa koni bardzo wszechstronna, silna, ale lekka, nadająca się do pracy przy zaprzęgu i na polach uprawnych. Średni wzrost konia to około 155 cm.

Charakterystyka rasy

Koń Sokólski ukształtował się dzięki warunkom panującym w północno-wschodniej Polsce, która znana jest ze swojego surowego klimatu i złej jakości gleby. Choć niewielkie, charakteryzują się dużą wytrzymałością i tolerancją na zimno i głód, lepiej nadają się do jazdy po śniegu. Ze względu na niską wagę nie nadają się do cięższego transportu lub prac w terenie. To skłoniło rolników do poszukiwania cięższych i wyższych koni – zimnokrwistych. Konsekwentna i planowa hodowla oraz właściwe odżywianie i pielęgnacja zaowocowały specyficzną populacją koni zimnokrwistych o określonych cechach. Duży wpływ na wygląd koni sokólskich mają warunki środowiskowe, w których są hodowane.

Konie tej rasy charakteryzują się wzrostem do 150 do 160 cm w kłębie, kasztanową, gniadą albo karogniado maścią, polskim pochodzeniem, spokojnym charakterem. Wielopokoleniowa pasja hodowców podlaskich umożliwiła produkcję koni będących dziedzictwem kulturowym tej części Polski. Współczesna hodowla reprezentuje poszukiwany typ, charakteryzujący się znaczną suchością tkanek, łagodnym temperamentem, wytrzymałością i predyspozycjami do  różnych zawodów.

Koń sokólski

Koń Sokólski ikoną regionu

Koń Sokólski jest obecnie chronionym typem rasy o określonym wzorze konia zimnokrwistego, o użyteczności użytkowej. Dobry egzemplarz konia charakteryzuje się nieskazitelną i harmonijną budową ciała oraz dobrym charakterem do przebywania w stadzie.

Jest koniem szybkim, aktywnym, przeznaczonym do pracy zespołowej oraz lekkiej pracy terenowej i transportowej, o strukturze mięśni oddechowych sprawnie poruszających się podczas chodu i kłusu. W tym typie muszą być zachowane następujące czynniki: wczesna dojrzałość, szybki wzrost i rozwój, niewybredność i dobre wykorzystanie paszy, długowieczność, płodność, zdrowie i przystosowanie do środowiska.

Czytaj również: Koń oldenburski – szlachetna rasa sportowa pochodząca z Niemiec

bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023