O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Koń ardeński jest hodowany najczęściej w północnej i wschodniej Polsce

koń ardeński

Polski koń ardeński należy do grupy koni ras zimnokrwistych. Wyróżnia go duża masywność, ale również doskonała harmonijna budowa.

Arden polski był użytkowany jako siła pociągowa oraz w stadzie rozpłodowym. Ze względu na predyspozycje zaprzęgowe chody są obszerne i bardzo elastyczne. Od tej rasy wywodzi się szereg podtypów koni, które różnią się od siebie wieloma cechami. Możemy wymienić m.in. ardena belgijskiego czy konia sokólskiego.

Pogłowie ardenów polskich znacznie wzrosło

W ostatnich latach pogłowie koni ardeńskich znacznie wzrosło, ze względu na dużą liczbę koni urodzonych w Polsce z kojarzenia ardenów importowanych oraz klaczy krajowych z importowanymi ogierami ardeńskimi. Każdy koń ardeński do 2012 r., który został urodzony w Polsce, był wpisywany o księgi koni rasy polski koń zimnokrwisty. Od 1 stycznia 2013 roku kiedy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaakceptowało utworzenie księgi stadnej, konie ardeńskie urodzone w Polsce uznawane są za rasę arden polski i wpisywane do odrębnej księgi.

Warto wiedzieć, że ardeny w latach powojennych odegrały znaczącą rolę w tworzeniu i doskonaleniu populacji polskich koni zimnokrwistych. Początkowo import koni ardeńskich był spontaniczny i niezbyt wielki, wynikający z upodobań hodowców oraz potrzeb doskonalenia masowego pogłowia. 

koń ardeński budowa

Koń ardeński – budowa 

Koń ardeński należy do grupy koni ras zimnokrwistych, czyli zwierząt dużych, kalibrowych, mocno umięśnionych. Jest masywny, ale harmonijnie zbudowany z proporcjonalną głową, szyją odpowiednio długą, lekko zaokrągloną, grzbietem prostym, szeroką i głęboką klatką piersiową oraz rozłupanym zadem z tzw. portkami. Ma łagodny charakter i zrównoważony temperament. Jeśli chodzi o ruch, to ze względu na predyspozycje zaprzęgowe chody są obszerne i bardzo elastyczne. Stęp i kłus są swobodne i wydajne, co gwarantuje łatwość przemieszczania się. Koń ardeński jest zazwyczaj gniady w wielu odcieniach, kasztanowate, dereszowate i siwe. 

Ardeny polskie utrzymywane są głównie w północnej i wschodniej części kraju (woj. podlaskie, pomorskie, warmińsko- mazurskie) przez profesjonalnych hodowców oraz liczne grono miłośników tej rasy. 

Czytaj również: Koń śląski – piękna i wydajna polska rasa koni

pl.wikipedia.org/pzj.pl/fot.pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023