O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Hodowla pstrąga w gospodarstwie oraz jej opłacalność

Hodowla pstrąga

Jednym ze sposobów na poprawę zarobków rolnika jest hodowla pstrąga. Ryba ta jest bardziej wymagająca niż karp, ale często też ma wyższe ceny zbytu. 

W teorii gospodarstwa rybackie nie różnią się bardzo między sobą. W rzeczywistości jednak pstrągi są bardziej wymagające niż np. karpie, a dla uzyskania opłacalności interesu trzeba zainwestować w odpowiednie rozwiązania technologiczne. Łososiowate stanowią zdrową i smaczną alternatywę dla np. pangi czy karpia.

W jaki sposób hoduje się pstrągi? 

Pstrągi należą do ryb słodkowodnych. Hodowla pstrąga odbywa się zarówno w stawach, jak i rzekach. Pełne cykle chowu obejmują okres od tarła, przez wylęg, aż po sprzedaż dorosłych okazów. Zwykle oznacza to, że zwierzęta przebywają w różnych zbiornikach na różnych etapach swojego życia. Są to gospodarstwa samowystarczalne. Alternatywę stanowią te niepełne. W ich przypadku opcje są dwie:

– utrzymanie tarlaków – dorosłe osobniki produkują ikrę, która jest następnie sprzedawana do zewnętrznych podmiotów;
– tuczarnia ryb – miejsce, w którym kupuje się narybek i młode osobniki, a następnie tuczy się je, aby osiągnęły wielkość odpowiednią do sprzedaży dla klientów detalicznych czy restauracji.

Hodowla pstrąga musi posiadać czystą i dobrze natlenioną wodę, dlatego zwykle konieczne jest stosowanie dodatkowych urządzeń filtrujących. Powinna być chłodna i najlepiej płynąca. Z tego powodu stawy często zlokalizowane są blisko naturalnych biegów rzek i potoków lub wykorzystują je, a woda jest filtrowana i ponownie uzdatniana. Te miejsca, w których szczególnie dba się o środowisko, zyskują certyfikaty ekologiczne.

Hodowla pstrąga

Czy hodowla pstrąga jest opłacalna?

Łososiowate stanowią zdrową i smaczną alternatywę dla np. pangi czy karpia. Z tego powodu ich hodowanie jest opłacalne. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że ryby te można hodować praktycznie cały rok. Jeśli chcesz uzyskiwać stałe zyski, postaw na model samowystarczalny. W przypadku, gdy ma to być jedynie zastrzyk gotówki dla twojego biznesu, lepiej sprawdzi się niepełna hodowla pstrąga.

Hodowla pstrąga cieszy się rosnącą popularnością. Ma to związek z coraz większym zainteresowaniem i zwiększającą się konsumpcją ryb. Pamiętaj jednak, że oznacza to inwestycję w sprzęt i przystosowanie zbiorników. Zawsze najpierw wykonaj biznesplan, który pozwoli ci określić ryzyko i ewentualne zyski.

Czytaj też: Ryby hodowlane lepsze niż mówią. Ten rynek się rozwija

cdr.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023