O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Dyrektywa miodowa: Obowiązkowe etykietowanie i wysoka jakość miodu

dyrektywa miodowa

Dyrektywa miodowa obejmie głównie wprowadzenie obowiązkowego etykietowania miodu oraz ustanowienia przepisów dot. wysokiej jakości.

Trwające prace nad dyrektywą miodową były tematem ostatniej dyskusji posiedzenia grupy roboczej „Miód” unijnej organizacji rolników Copa-Cogeca. Pszczelarze chcą wprowadzenia obowiązkowego etykietowania miodu oraz ustanowienia przepisów, które zagwarantują jego wysoką jakość.

Co zawiera dyrektywa miodowa? 

Dyrektywa miodowa obejmuje m.in. postulaty dotyczą wprowadzenia obowiązkowego etykietowania miodu oraz 

"Ważne jest, aby była pełna identyfikowalność miodu. Szczególnie na etykiecie powinny być wyszczególnione wszystkie kraje, z których miód pochodzi, w kolejności zależnej od jego procentowego udziału. Informacja, że jest to mieszanka miodu z krajów UE i spoza UE nic konsumentowi nie mówi. W niektórych państwach już obowiązują takie przepisy na podstawie prawa krajowego. Teraz jest ważne, aby przenieść to na poziom prawa unijnego"  – powiedział, cytowany w komunikacie Federacji, prof. Zbigniew Kołtowski.

Unijni pszczelarze omówili także kwestię dostępności produktów leczniczych weterynaryjnych dla pszczół. Członków grupy roboczej niepokoi fakt, że w niektórych krajach są niedopuszczone leki, które są dostępne w sąsiednich krajach. Zdaniem pszczelarzy dyrektywa miodowa musi być zmieniona. Należałoby przepisy zmienić tak, aby rejestracja w jednym kraju powodowała dostępność leku w innym.

dyrektywa miodowa zmiana

Najwięksi producenci miodu na świecie

Unia Europejska jest samowystarczalna w miód w 60 proc., pozostałą część importuje. W 2020 r. kupiono 174 885 ton miodu (wobec 167 097 t. rok wcześniej). Import pochodzi głównie z Ukrainy (53 849 t., tj. 31 proc. całego importu UE) oraz Chin (47 986 t., czyli 28 proc. całego importu UE). Największym odbiorcom ukraińskiego miodu są Polska oraz Niemcy.

Największymi producentami miodu na świecie są Chiny, które dostarczają 26 proc. światowej produkcji, UE - 12 proc., Turcja (6 proc.), Iran (5 proc.), Argentyna (4 proc.), Ukraina (4 proc.).

Choć Polska nie zalicza się do dużych producentów miodu, to sytuacja z jego pozyskiwaniem jest dobra. Z danych za 2021 r. wynika, że w naszym kraju rośnie liczba pszczelarzy podobnie jak liczba rodzin pszczelich, która sięgnęła prawie dwóch milionów. Zbiory miodu były na poziomie 18 tys. t. 

Czytaj też: Patoka, krupiec, apiterapia, i inne. Co daje nam miód?

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023