O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-03-2021

Autor: Monika Faber

Alpakoterapia – jaki wpływ mają na nas alpaki?

Alpakoterapia

Alpakoterapia to jedna z dziedzin terapii z udziałem zwierząt. Staje się coraz bardziej popularna w Polsce ze względu na pojawianie się kolejnych ośrodków przeprowadzających ją. Jest idealna dla osób niepełnosprawnych oraz potrzebujących odprężenia. Kontakt z alpakami jest również dobrym pomysłem na spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Alpakoterapia – dlaczego lubimy alpaki?

Alpaki nazywane są żywymi maskotkami, są towarzyskie i wzbudzają zainteresowanie wśród osób, które je spotykają. Kontakt z tymi zwierzętami powoduje wydzielanie się endorfin, które rozluźniają i uspakajają, a tym samym wpływają pozytywnie na stan zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Alpaki charakteryzują się łagodnym usposobieniem i nie wykazują oznak agresji. Ich społeczne umiejętności, jak na zwierzęta, są na bardzo wysokim poziomie dzięki czemu w łatwy sposób nawiązują relacje z człowiekiem i innymi zwierzętami. Uwielbiają być głaskane i przytulane, dlatego też są idealnym zwierzęciem do kontaktu z dziećmi. Alpakoterapia cieszy się coraz większym powodzeniem również ze względu na fakt, że zwierzęta te wykazują bardzo wysoko poziom IQ, co w konsekwencji przekłada się na szybką naukę nowych umiejętności, np. jedzenie z ręki, czy chodzenie na smyczy.alpakoterapia 98701

Alpakoterapia – jak wygląda to w rzeczywistości?

Alpakoterapia odbywa się z reguły na otwartej przestrzeni, dzięki czemu osoba poddająca się jej ma większe pole co do kontaktu i interakcji z alpaką. Przełamaniem pierwszych barier między człowiekiem, a zwierzęciem jest karmienie ich z ręki. Ponieważ kluczową rolę w terapii odgrywa dotyk, miękkie owłosienie alpaki idealnie wspomaga prawidłowy jej przebieg. Co więcej ich pogodne usposobienie rozluźnia, wycisza i uspokaja, czyli łagodzi stres i niepokój. Terapia ta wpływa pozytywnie na sferę emocjonalną, społeczną i poznawczą. Dzieci przebywające w towarzystwie alpak nabierają pewności siebie i rozwijają swoją strefę ruchową.

Czytaj także: Pracownicy z Ukrainy – jak ich zatrudnić? Instrukcja krok po kroku

Alpakoterapia – dla kogo jest najlepsza?

Terapię te poleca się szczególnie osobą z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, ADHD, autyzmem, zespołem Downa, osobom starszym, przechodzącym długotrwały stres lub załamanie nerwowe w tym depresję oraz każdej osobie, która pragnie kontaktu ze zwierzętami. Alpakoterapia wspomaga rehabilitację umysłową, ruchową oraz poprawia samopoczucie. Najważniejszy w tym sposobie kuracji jest dotyk, czyli przytulanie i głaskanie zwierząt oraz zabawa z nimi.

Alpakoterapia – charakterystyka zwierzęcia

Alpaka wyglądem przypomina lamy bądź owce z długimi szyjami. Charakteryzują się gruba i miłą w dotyku wełną. Jest roślinożernym zwierzęciem, sprowadzonym do Polski z Ameryki Południowej. Ich naturalnym środowiskiem są Andy. Należą do rodziny wielbłądowatych. Zajadają się marchewkami oraz paszami, sianem i trawami. Alpakoterapia jest bardzo dobrym sposobem na spędzenie czasu wolnego przez dzieci i dorosłych.


mgopssztum/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023