O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Zakaz eksportu drobiu z Wielkopolski do Arabii Saudyjskiej

Zakaz eksportu

Arabia Saudyjska wprowadziła dla terenów Wielkopolski zakaz eksportu mięsa drobiowego na rynek arabski. Powodem jest ptasia grypa.

19 lipca bieżącego roku w Giżycach na terenie województwa wielkopolskiego wykryto wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI). Ognisko to zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 39 856 kur hodowlanych. W związku z tą informacją, Arabia Saudyjska podjęła stosowne środki ostrożności.                                                    

Zakaz eksportu drobiu na rynek Arabii Saudyjskiej

Saudyjski Urzędu ds. Żywności i Leków (SFDA) poinformował na swojej stronie internetowej o braku możliwości eksportu na rynek Arabii Saudyjskiej z dniem 23 lipca bieżącego roku mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego. Zakaz eksportu został nałożony w związku z potwierdzeniem nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie wielkopolskim.

W Wielkopolsce funkcjonują dwie firmy eksportujące drób do Arabii Saudyjskiej: ADROS Sp.z.o.o. i PPHU „Konspol– BIS” Sp.z.o.o. W związku z powyższym są one zmuszone do czasowego ograniczenia swojej działalności. Nadal natomiast na arabski rynek swoje towary mogą dostarczać zgłoszone przedsiębiorstwa z pozostałej części Polski: woj. łódzkiego, woj. małopolskiego, woj. mazowieckiego i woj. warmińsko– mazurskiego.

Grypa ptaków w Polsce

20 lipca Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 31. w 2022 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonego na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 19 lipca 2022 r. z PIWet–PIB Puławy. W ognisku zlokalizowanym w Giżycach w gminie Grabów nad Prosną został wykryty podtyp wirusa H5N1. To właśnie z tego powodu Arabia Saudyjska wprowadziła zakaz eksportu.

W związku ze stwierdzeniem ogniska HPAI w gospodarstwie, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Od dnia 1 stycznia do 19 lipca 2022 r. na terytorium RP stwierdzono 31 ognisk HPAI u drobiu oraz 28 ogniska HPAI u ptaków dzikich.

Czytaj również:Ptasia grypa wykryta na fermie z ponad 100 tysiącami brojlerów

GOV /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023