O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Rynek jaj w Wielkiej Brytanii jest w obliczu kryzysu, w Azji branża kwitnie

rynek jaj

Rynek jaj w Wielkiej Brytanii staje w obliczu kryzysu. Producenci zmagają się z wyższymi od cen kosztami produkcji. 

Brytyjscy producenci jaj doświadczają obecnie trudnej sytuacji. Presja finansowa związana ze wzrostem kosztów paliwa, paszy, energii, kurcząt i transportu, wpływają na to, że brytyjskie stado może zmniejszyć się aż o 5 milionów niosek. W Azji natomiast branża kwitnie, co potwierdzają ostatnie dane FAO.

Rynek jaj w Wielkiej Brytanii w kryzysie

Jeśli największe sieci handlowe nie podniosą cen do poziomu, który pozwoli producentom na utrzymanie rentowności, do końca tego roku w Wielkiej Brytanii zabraknie jaj. Już teraz producenci ograniczyli dostawy. Sytuacja zarówno sprzedawców detalicznych, jak i producentów jest trudna, a niestabilność prawdopodobnie pozostanie wyzwaniem na nadchodzące lata w świetle wojny w Ukrainie. Ta sytuacja z kolei może wpłynąć na kolejne roszady w łańcuchach dostaw w Europie i zmiany rozkładu sił producentów.

Rynek jaj w Wielkiej Brytanii musi zmagać się m.in. z presją finansową związana ze wzrostem kosztów paliwa, paszy, energii, kurcząt i transportu.

rynek jaj świat

Mimo wyzwań Azja osiąga świetne wyniki

Rynek jaj całkowicie inaczej wygląda w Azji. W 2020 r., Azja Południowo-Wschodnia odpowiadała za 8,8% światowej produkcji jaj, a jej wzrost w latach 2019-2020 stanowił niesamowity wkład 23,4% do globalnego wzrostu sektora jaj. Jest to świetny wynik. Ostatnie dane FAO potwierdzają ogromny wzrost produkcji jaj w Azji Południowo-Wschodniej: Indonezji, Malezji, Tajlandii, Filipinach i Wietnamie.

Rynek azjatycki wyróżnia się bardzo świadomym podejściem do promocji jaj w szerokim ujęciu: od samej warstwy wizualnej czy przykładania szczególnej uwagi do kwestii opakowań, po najważniejszą warstwę: edukacyjną. W obliczu tego, że jaja pozwalają zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe i są w stanie złagodzić choroby dziecięce, z którymi zmaga się ten region, stale pracuje się tam nad zwiększeniem produkcji.

Warto wiedzieć, że Polska jest jednym z eksporterów jaj do Azji. W Grupie Woźniak, aż 66 proc. produkcji stanowi eksport. Produkty wysyłane są do ok. 40 krajów na trzech kontynentach – do krajów europejskich, afrykańskich i właśnie azjatyckich.

Czytaj również: Cena jajek w drugim tygodniu lipca w niektórych przypadkach wzrosła

fdw.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023