O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa w Rosji: Krajowy związek rekomenduje szczepienie drobiu

Ptasia grypa

Rozprzestrzeniająca się w Rosji ptasia grypa doprowadziła w tym roku do likwidacji ponad 4,5 mln sztuk drobiu. Krajowy związek proponuje dopuszczenie szczepień drobiu.

Weterynarze twierdzą, że produkty z zaszczepionego drobiu nie są szkodliwe dla ludzi. Jednak w wielu krajach nie podziela się tego stanowiska, więc odmowa szczepień jest często ważnym warunkiem dostępu do rynków zagranicznych. W efekcie rosyjski sektor drobiarski jest zagrożony spadkiem eksportu.

Ptasia grypa może pozbawić rosyjski sektor stada hodowlanego

Na spotkaniu 30 listopada w Ministerstwie Rolnictwa Rospitsesoyuz zaproponował, aby przedsiębiorstwa przemysłowe mogły szczepić stada hodowlane, reproduktory pierwszego i drugiego rzędu przeciwko wysoce zjadliwej ptasiej grypie.

“Reproduktory drugiego rzędu to stada rodzicielskie, które produkują jaja wylęgowe do komercyjnego karmienia brojlerów lub niosek do produkcji jaj” – wyjaśnia Albert Davleev, prezes Agrifood Strategies. Reproduktory pierwszego rzędu dostarczają drób do ferm macierzystych.

Obecnie szczepienie jest dozwolone tylko na osobistych działkach pomocniczych (LPH), podczas gdy same regiony decydują, czy je przeprowadzić, czy nie.

W 2022 r. dziesięć regionów ogłosiło plany szczepień – poinformowano na spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa. Jednocześnie uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na niską skuteczność szczepień, gdyż niemożliwe jest zapewnienie stuprocentowego szczepienia całego inwentarza żywego na prywatnych działkach przydomowych.

Według Rosselchoznadzoru w 2021 r. w przedsiębiorstwach drobiarskich ptasia grypa została wykryta w pięciu ogniskach, co doprowadziło do likwidacji 4,5 miliona ptaków.

Według danych Rosptitsesoyuz za pierwsze dziesięć miesięcy 2021 roku produkcja drobiu spadła o 1,4 procenta, do poziomu 4,07 miliona ton.

Albert Davleev dodaje, że istnieje ryzyko pozostawienia rosyjskiego przemysłu drobiarskiego bez stada hodowlanego: wcześniej ptasia grypa sprawiła, że przemysł stracił część rezerw selekcyjnych i genetycznych do produkcji mięsa drobiowego:

“Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, uzależnienie od importowanych jaj wylęgowych będzie tylko rosło”.

Zaszczepienie drobiu może ograniczyć dostęp do części rynków

Szczepienie stada hodowlanego pozwoli szybko przywrócićPtasia grypa czlowiek 02 cykl produkcyjny po wybuchu choroby – mówi Oksana Velichko, dyrektor Prodo Tyumensky Broiler (część grupy Prodo). Propozycję popiera również Trust-Poultry Assets (zarządzający fermami drobiu Grupy Firm Zdorovaya Ferma). Wiceprezes „Damate” Andrij Grigoraschenko mówi, że szczepienie jest potrzebne, ale decyzja powinna pozostać w gestii właścicieli firm.

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zna propozycję: zostanie ona opracowana z uczestnikami rynku i Rosselchoznadzorem. Wyjaśniono, że dziś główną metodą profilaktyki jest „zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego przedsiębiorstw”.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa wątpi w przyjęcie propozycji, gdyż może to ograniczyć eksport rosyjskich produktów. Rosptitsesoyuz szacuje eksport w okresie od stycznia do września 2021 roku na 248 tysięcy ton.

„Szczepienie drobiu przeciwko ptasiej grypie nie wpływa na jakość produktów, a jego spożywanie nie szkodzi ludziom” – wyjaśnia Eduard Dżawadow, dyrektor Centrum Badań Naukowych i Diagnostyki Drobiu FGBOU VO SPbGAVM.

Jednak według jednego ze źródeł zakaz szczepień jest często wskazywany w świadectwach weterynaryjnych jako warunek dostępu do rynku zagranicznego.

Obecnie ptasia grypa może pustoszyć stada w rosyjskich przedsiębiorstwach, ponieważ szczepienie jest w nich zabronione.

Źródło podkreśla, że ​​zakaz eksportu doprowadzi do nadpodaży na rynku krajowym i presji na ceny krajowe.

Biorąc pod uwagę niską rentowność w branży drobiarskiej, w tej sytuacji wiele przedsiębiorstw może nie wytrzymać spadku cen – przewiduje Oksana Velichko.

Natomiast Albert Davleev uważa, że ​​odmowa szczepień zneutralizuje program zrekompensowania kosztów budowy reproduktorów pierwszego i drugiego rzędu, uruchomiony przez Ministerstwo Rolnictwa w celu zmniejszenia uzależnienia od importu jaj wylęgowych.

Warto przypomnieć, że rozprzestrzeniająca się po Europie ptasia grypa sprawiła, że Czechy wprowadzają zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu.

Czytaj też: Grypa ptaków objęła francuskie gospodarstwa mimo silnych obostrzeń

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023