O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa wykryta na terytorium Botswany! KE reaguje!

Ptasia grypa

Ptasia grypa znów szaleje na świecie. Tym razem wirus pojawił się w Botswanie. Komisja Europejska chce zawieszenia certyfikacji przesyłek drobiu, mięsa i produktów drobiowych pochodzących z tego kraju.

Ptasia grypa w Botswanie

Ptasia grypa została wykryta w Botswanie. Ze względu na potwierdzenie w dniu 06.09.2021 r wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 na terytorium Botswany, Komisja Europejska zwróciła się do właściwej władzy weterynaryjnej Botswany o zawieszenie certyfikacji przesyłek drobiu, mięsa i produktów drobiowych pochodzących z tego kraju.

Szczep H5N8 wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) został znaleziony również u ptaków w sklepie zoologicznym w belgijskiej gminie Menen. Według Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (FAVV) w Brukseli w miniony czwartek wokół miejsca, gdzie została wykryta ptasia grypa, ustanowiono 3 km strefę ochronną i 10 km strefę nadzoru.

Według FAVV, pomimo wybuchu epidemii, Belgia pozostaje krajem wolnym od HPAI, co ma znaczenie dla komercyjnej hodowli drobiu, ponieważ ptasia grypa została wykryta tylko u ptaków w sklepie. Belgia jest wolna od HPAI od 16 sierpnia 2021 r. zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Jednak FAVV nadal zachęca wszystkich hodowców drobiu do zachowania ostrożności, aby w jak największym stopniu unikać kontaktu między swoimi zwierzętami a dzikimi ptakami. Dlatego agencja zaleciła karmienie i pojenie wszystkich ptaków w zamkniętych budynkach.

Skandaliczna wypowiedź podczas Forum Akcyzowego. Plantatorzy tytoniu powinni uderzyć pięścią w stół

Ptasia grypa w Polsce

W okresie od 1 stycznia do 26 sierpnia br. na Ptasia grypapodstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB Puławy w Polsce potwierdzono łącznie 339 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu oraz 90 ognisk HPAI u dzikiego ptactwa lub ptaków utrzymywanych w niewoli. Ptasia grypa u ptactwa dzikiego została ostatni raz potwierdzona w dniu 2 maja 2021r. u bociana białego (Ciconia ciconia), znalezionego na terenie województwa mazowieckiego, a u ptaków utrzymywanych w niewoli - 18 czerwca 2021 r.  

Grypa ptaków to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Wirus ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C.

Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa. Większość z nich to odmiany łagodne o niskiej patogenności. Na ptasią grypę chorują nie tylko ptaki. Odnotowano występowanie wirusa także u łaskunów, tygrysów, świń, kotów, psów i ludzi.

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023