O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Pisklęta w gospodarstwie. Radzimy, jak o nie zadbać

Pisklęta

Wraz z nadejściem wiosny, wielu rolników decyduje się, by kupić młode pisklęta. Istnieje kilka istotnych zasad, jak zapewnić im właściwe warunki rozwoju.

Przed zakupem piskląt, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekuje się od ptaków. Do hodowli na mięso najlepiej sprawdzają się koguty broilery. Jeśli natomiast rolnikowi zależy na jajkach, powinien zakupić młodą kurkę nośną, konieczne pilnując, aby kurczę otrzymało szczepionkę przeciwko chorobie Mareka.

Odpowiednie miejsce dla kurcząt

W pomieszczeniu przeznaczonym dla kurcząt, należy wydzielić przestrzeń na kształt okręgu. Najlepiej wykorzystać do tego siatkę wysoką na około 0,5 metra, która zagwarantuje optymalny przepływ powietrza. Jeśli rolnik takiej siatki nie posiada, można wykorzystać również pilśniowe płyty. Dzięki takiemu ogrodzeniu, w którym pisklęta spędzą od dwóch do trzech tygodni, nie będą się one gubić. Prostsza będzie również obserwacja kurcząt i czuwanie nad ich właściwym rozwojem w pierwszych dniach życia.  

Podłoże w przygotowanej zagrodzie należy wysłać 10– 15 centymetrową warstwą słomy. Chowanie kurcząt na zimnym betonie powoduje bowiem choroby nerek i zgon młodych ptaków. Ważne jest, by wyściółka była sucha, gdyż w wilgotnej słomie rozwijają się niebezpieczne dla kurcząt grzyby. Z tego względu trzeba szczególnie ostrożnie ustawiać poidełka z wodą, by się nie przewróciły i nie zmoczyły ściółki.  

Należy zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w miejscu trzymania piskląt. Inaczej może dojść do ich odwodnienia oraz zwiększenia podatności na infekcje. Jeśli wilgotność powietrza wynosi poniżej 65%, o czym świadczy skupienie się kurcząt przy jednej części ogrodzenia, można polać wodą podłoże dookoła zagrody. Trzeba jednak uważać, by słoma pozostała sucha.

Pisklęta

Pisklęta lubią ciepło

W pierwszym tygodniu życia kurcząt powinno się utrzymywać temperaturę wynoszącą 30– 32°C. W kolejnych dniach można ją nieco obniżyć, ale nie więcej niż do 27°C. Pisklęta lubią ciepło! Jeśli będą one zbite w ciasną grupę pośrodku swojej zagrody, świadczy to o tym, że jest im za zimno. Innymi niepokojącymi sygnałami są: mała aktywność, ospałość, niechęć do jedzenia, niespokojny pisk.  Aby nie przegrzać młodych ptaków, w całym pomieszczeniu należy utrzymywać temperaturę 24– 26°C, a nad kręgiem dla kurcząt umieścić żarówkę na podczerwień lub wykorzystać specjalny grzejnik gazowy, ewentualnie zaopatrzony w termostat. Dzięki takiemu postępowaniu, pisklęta same wybiorą optymalną dla siebie temperaturę.

Czystą wodę podajemy kurczętom w poidełkach. Ważne jest, by miała ona temperaturę pokojową . Dobrym pomysłem będzie dodanie do napoju witaminy C i B. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E) należy natomiast dodawać do paszy. Zapobiega to krzywicy i ma korzystny wpływ na płodność ptaków. Niektórzy w wodzie dla kurcząt rozpuszczają również odrobinę cukru albo dolewają lekką kawę zbożową. Wpływa to stymulująco na przewód pokarmowy piskląt oraz może ograniczać rozwój szkodliwych bakterii.

Młodym kurczętom należy kupić wysokiej jakości paszę pełnoporcjową. Właściwie odżywienie ma kluczową rolę przez pierwsze trzy tygodnie życia piskląt, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Małe porcje pokarmu wysypujmy na tackę lub czyste wytłoczki od jajek kilka razy dziennie. Trzeba pilnować, by pasza była czysta. Zabrudzoną odchodami karmę powinno się jak najszybciej wyrzucić, wymieniając na świeżą.

Czytaj również:Szczepienie drobiu sprzyja antybiotykooporności. Eksperci alarmują

Tygodnik–rolniczy/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023