O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Koszmar powrócił. Grypa ptaków znów atakuje. A miało być już dobrze…

grypa ptaków

Grypa ptaków nie odpuszcza. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu 31 ogniska HPAI u drobiu. Straty hodowcy będą ogromne. 

„Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 31 w 2022 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonego na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 19 lipca 2022 r. z PIWet-PIB Puławy. W ognisku został wykryty podtyp wirusa H5N1.” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Grypa ptaków zaatakowała w Wielkopolsce

„Ognisko HPAI nr 2022/31 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 39 856 kur hodowlanych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Giżyce w gminie Grabów nad Prosną, powiat ostrzeszowski, woj. wielkopolskie” – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii w komunikacie. 

„W związku ze stwierdzeniem ogniska HPAI w gospodarstwie, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego” – czytamy dalej. 

Od dnia 1 stycznia do 19 lipca 2022 r. na terytorium RP stwierdzono 31 ognisk HPAI u drobiu oraz 28 ogniska HPAI u ptaków dzikich. Grypa ptaków powoduje ogromne straty finansowe. 

grypa ptaków

Polska nie jest wolna od wirusa

Przypomnijmy, że Główny Lekarz Weterynarii złożył 21 czerwca 2022 r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od choroby jaką jest wysoce zjadliwa grypa ptaków.

„Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).” – tłumaczy GIW. 

„W związku z wystąpieniem 94 ognisk HPAI u drobiu w okresie XI 2021 - IV 2022, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby. Czynności związane z zakończeniem likwidacji choroby w ostatnim ognisku zostały zakończone w dniu 23 maja 2022 r. W związku z powyższym, termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 21 czerwca 2022 r., co pozwoliło na złożenie deklaracji do OIE. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji” – tłumaczył GIW w komunikacie. 

Czytaj także: Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka

GIW/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023