O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Gołoszyjka – rasa kur o silnej budowie ciała i gołej szyi

Gołoszyjka

Gołoszyjka to rasa kur, która w dawnych czasach była nazywana siedmiogródką – od miejsca występowania, nagoszyjką, albo kurą turecką.

Niestety nie znamy dokładnego miejsca, skąd pochodzi ta rasa. Hodowane były one na początku w Siedmiogrodzie, czyli obecnej części Rumunii, oraz w sąsiednich Węgrzech. XIX wiek spowodował duży rozrost rasy, przez co rozeszła się ona na całe cesarstwo Austro–Węgierskie i dalej na Niemcy.

Charakterystyka rasy

Goloszyjka to średniej wielkości kura, o mocnej budowie ciała. Charakterystyczną cechą tej rasy jest goła szyja, która układa się w literę „S”. Zdrowy okaz ma szyję w mocnym czerwonym odcieniu, czego zasługą jest dobre ukrwienie.

Rasa kury wstępuje w dwóch odmianach wielkościowych (podstawowej i miniaturowej), ze wszystkimi znanymi kolorami piór, dwoma możliwymi typami grzebieni: pojedynczym i różyczkowym. Pojedynczy typ charakteryzuje się małym lub średnim rozmiarem z głębokimi, zaokrąglonymi i wzniesionymi ząbkami, podczas gdy różyczkowy typ nie jest bardzo duży i może być długi, okrągły i wystający, co jest jego przedłużeniem. Zausznice kury są charakterystyczne, średniej wielkości i czerwonego koloru. Oczy są ciemnoczerwone do czerwonego w zależności od koloru sierści.

Gołoszyjka

Gołoszyjka – cechy budowy

Gołoszyjka ma umiarkowanie długi grzbiet, który lekko opada do tyłu. Skrzydła średniej długości, mocno przytwierdzone do ciała, nie powinny wystawać poza tylne skrzydło ptaka. Klatka piersiowa ptaka jest szeroka, pełna, dobrze połączona z dwoma cienkimi pasmami piór, boki szyi powinny być owłosione podudzia powinny być silne, dobrze rozwinięte i opierzone, a ich wewnętrzne boki są bezwłose. Ta rasa kur ma nogi średniej długości, wyjątkowo gładkie, mogą być bladoniebieskie. Wszystko zależy od ubarwienia ptaka.

Kogut o normalnej wielkości potrafi ważyć do 3 kilo, kiedy kura ma maksymalnie 2,5 kg. Masa jaj wynosi do 55 gramów, a samica potrafi ich znieść nawet 180 rocznie. Same jaja mają białą barwę, by z czasem nabierać barwy szarej. Wielkość obrączek u kogutów wynosi 20, a u kur 18.

Czytaj również: Kaczka pekin – najbardziej znana rasa kaczek w Stanach Zjednoczonych

Wikipedia/fot. Wikimedia

swiatrolnika.info 2023