O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Gęsina to samo zdrowie. Wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego

gęsina

Gęsina jest mięsem o wielu walorach zdrowotnych. To źródło wartościowego białka, a także bogactwo witamin. 

Mięso gęsi dostarcza nam dużych ilości pełnowartościowego białka, które jest znakomicie przyswajalne przez ludzki organizm. Zawiera również sporo witamin z grupy B, a także witaminy A, E i C. Mięso to wykazuje najlepsze walory smakowe i jest najbardziej soczyste, gdy jest świeże. 

Zbawienne właściwości mięsa z gęsi

Gęsina to mięso, które na tle innych wyróżnia się doskonałym smakiem i wieloma wartościami odżywczymi. Za najlepszą gatunkowo gęsinę uważa się mięso gęsi młodych, których waga waha się od 4 do 5 kilogramów.

Mięso to źródło białka oraz witamin z grupy B, a także witamin A, E i C. Co ciekawe, wątróbka gęsi zawiera najwięcej witaminy K2 ze wszystkich dostępnych produktów spożywczych. W jej składzie obecne są także minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu magnez, potas, cynk, krzem, fosfor oraz żelazo. Warto wiedzieć, że gęsina obniża poziom złego cholesterolu w naszej krwi. Może znacząco zwiększyć stężenie cholesterolu dobrego. W efekcie regularne spożywanie gęsiny może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę i inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Gęsina wpływa również pozytywnie na pracę mózgu i całego układu nerwowego. Dzięki regularnemu spożywaniu mięsa z gęsi możemy poprawić pamięć, koncentrację oraz zredukować stres. Dzięki zawartości dobrze przyswajalnego żelaza gęsina zalecana jest osobom zmagającym się z anemią.

gęsina właściwości

Gęsina na talerzu

Mięso z gęsi możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Gęś możemy piec. Tutaj trzeba pamiętać, aby natrzeć gęś marynatą, np. z majeranku, soli i pieprzu. Mięso trzeba naciąć i nadziać farszem z jabłek z pieprzem i majerankiem.  Nadzianą gęsinę należy wstawić do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni i piec przez godzinę, następnie przez kolejne 60 minut w 160 stopniach, po czym zwiększyć temperaturę do 200 stopni i piec kolejną godzinę. Gęsina może być również duszona. Dobrym pomysłem jest rosół z gęsi lub pasztet z gęsich wątróbek.  

Sprawdź również: Zobacz, jakie są najpopularniejsze rasy gęsi w Polsce 

wir.org.pl/fot.pixbay.com

swiatrolnika.info 2023