O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ewelina Ciunel: Polski drób jest przebadany i nie zawiera azotanów

Ewelina Ciunel

Ewelina Ciunel po konferencji prasowej KRD-IG wypowiedziała się na temat składu mięsa drobiowego, które zostało wyhodowane w Polsce.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KRD-IG zostały przedstawione wyniki publikacji pt. „Polski sektor drobiarski – przejściowe problemy czy trwałe załamanie trendu wzrostu produkcji?”. W trakcie konferencji poruszony również został bardzo istotny dla branży drobiarskiej oraz całego sektora rolno-spożywczego temat braku zabezpieczenia przed niedoborami energii elektrycznej, gazu oraz węgla.

Polski drób nie zawiera azotanów

Zdaniem niektórych osób z branż antyhodolwanych, polski drób jest naszpikowany licznymi związkami chemicznymi, które szkodzą konsumentom. Innego zdania jest Ewelina Ciunel, która prowadziła badania nad mięsem pochodzącym z polski. Według specjalistki za negatywne opinie o polskim mięsie odpowiadają zmanipulowane filmy publikowane na portalu YouTube.

„Przebadaliśmy poza azotanami również inne substancje chemiczne, czyli substancje dodatkowe, które są dozwolone. Jest pewne rozporządzenie unijne, na mocy którego hodowcom drobiu pozwala się korzystać z tego rodzaju produktów. Oczywiście w określonych ilościach. Badaliśmy również zanieczyszczenie, czyli pozostałości pestycydów i jak się okazało, wszystkie wyniki spełniały wymagania ustawodawstwa europejskiego” – stwierdziła ekspertka.

„Myślę, że w dobie dostępu do Internetu i  tego co oglądaliśmy na konferencji prasowej, jest to jasne. Ludzie oglądają filmy na YouTube w bardzo dużej ilości i zwróciliśmy uwagę, że antyhodowlane filmy są nośne. Ekran podświetlony na czerwono od razu sugeruje ostrożność i strach” – dodała.

Ewelina Ciunel

Ewelina Ciunel: Konferencja była interesująca

W opinii Eweliny Ciunel KRD-IG powinno walczyć z dezinformacją w polskim Internecie. Oczywiście organizacja organizuje spotkania o takiej tematyce i można dotrzeć do konsumentów z prawdą na temat drobiu. Zdaniem specjalistki tego typu spotkania i konferencje to pewnego rodzaju walka z dezinformacją. Jej zdanie polskie mięso drobiowe wypada na świecie bardzo pozytywnie.

„Jest coś takiego jak RASFF – System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (Rapid Alert System for Food and Feed), który służy do wymiany informacji pomiędzy organami urzędowej kontroli w Europie będącymi członkami tego systemu. Do systemu wprowadzane są informacje o żywności, paszach i materiałach do kontaktu z żywnością, potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska i działaniach następczych w wyniku zidentyfikowania takich produktów. Zatem, jeżeli są jakieś problemy, to są one zbliżone do siebie w całej Europie. Podczas spotkania informowano o grypie ptaków. Oczywiście chory drób nie trafia do sprzedaży i towar jest likwidowany. My w laboratorium badamy krajowe produkty i wyniki są pozytywne. W Europie do mięsa drobiowego nie można dodawać azotanów” – dodała Ewelina Ciunel.

Czytaj również: Polski sektor drobiarski – konferencja podsumowująca stan branży

swiatrolnika.info 2023