O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Brazylijskie drobiarstwo cały czas w rozkwicie; większy eksport i produkcja

Brazylijskie drobiarstwo

Brazylijskie drobiarstwo według stowarzyszenia ABPA w 2022 roku zwiększy swoją produkcję oraz liczbę wysyłek zagranicznych.

Szacuje się, że  produkcja kurczaka w Brazylii wzrośnie w tym roku o 1%. W porównaniu z 2021 r. ta gałąź przemysłu osiągnęła wartość 14,5 mln ton. Brazylia prognozuje, że eksport drobiu osiągnie do końca roku 4,9 mln ton, co oznaczałoby wzrost o 6 proc. w porównaniu do wysyłek w roku 2021.

Przyszłość brazylijskiego drobiu

Przedstawiciele ABPA uważają, że popyt na rynkach międzynarodowych będzie nadal pod wpływem kilku kluczowych czynników. Czynniki te są już dobrze znane uczestnikom rynku drobiarskiego. Obecność ptasiej grypy w głównych regionach produkcyjnych i handlowych świata, niewielki udział Ukrainy w światowym handlu, zniesienie ceł na mięso drobiowe importowane z Meksyku, obiecujący wzrost popytu na drób na Filipinach czy przez władze Korei Południowej Tymczasowe obniżenie ceł na drób import.

Brazylijskie drobiarstwo w 2023 roku również będzie się rozwijać. Przewiduje się, że w przyszłym roku produkcja mięsa drobiowego wzrośnie o 5%. Oczekiwania dotyczące brazylijskiego eksportu są również obiecujące, a sprzedaż zagraniczna ma wzrosnąć o 6% do 5,2 miliona ton w 2023 roku.

Brazylijskie drobiarstwoBrazylijskie drobiarstwo podbija kolejne rynki

Brazylijskie drobiarstwo zanotowało rekordowe wysyłki eksportowe w pierwszym kwartale 2022 roku. Sprzedaż brazylijskiego drobiu wzrosła o 10,2 procenta.  Stało się tak przede wszystkim dzięki wypadnięciu Ukrainy z rynku globalnego oraz występowania grypy ptaków u największych producentów i eksporterów, czyli w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Większość kluczowych klientów zwiększyło zamówienia u Brazylii w 2022 roku.

Sprzedaż eksportowa brazylijskich kurczaków od stycznia do marca roku 2022 wzrosła o 10,2 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku i wyniosła 1142 mln ton. Wartościowo eksport wzrósł w tym okresie o 31,5 proc. r/r do 2,051 mld USD. 

W samym tylko marcu osiągnięto poziom wysyłek 418,8 tys. ton, co oznacza wolumenowo wzrost o 5,7 proc. mc/mc 2022/21. Przychody z eksportu w marcu 2022 roku zwiększyły się o 27,8 proc. r/r do 771,1 mln USD. Pytanie, gdzie dokładnie i na jaką skalę Brazylijczycy zwiększyli swoją pozycję konkurencyjną? Główne rynki docelowe to: Chiny, Japonia, ZEA, RPA, Meksyk. 

Czytaj również: Mięso drobiowe staje się coraz bardziej popularne w Azji

KIPDIP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023