O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Tegoroczne zaopatrzenie w pasze objętościowe będzie mniejsze

pasze objętościowe

Według prognoz tegoroczne zaopatrzenie w pasze objętościowe będzie o wiele mniejsze niz w ubiegłym roku.

W tym roku stan użytków zielonych i upraw kukurydzy nie napawa optymizmem. Według raportu IUNG-PIB susza dotkliwie odcisnęła piętno na tegorocznych uprawach. Na złą sytuację w uprawach kukurydzy, mają wpływ także inne czynniki, które wystąpiły znacznie wcześniej tj. stosowanie uboższego nawożenia spowodowanego wysokimi cenami nawozów oraz zimna wiosna z lokalnymi, kwietniowymi przymrozkami.

Stan upraw kukurydzy i użytków zielonych

Tegoroczny stan upraw kukurydz i użytków zielonych nie jest dobry. Małe kolby lub ich brak oraz niższy wzrost kukurydzy zwiastuje obniżenie wysokości i jakości plonowania, co kolejno przełoży się na mniejsze zaopatrzenie gospodarstw w pasze objętościowe. Mimo ostatnich obfitych opadów, rośliny nie będą w stanie się już odbudować. Na złą sytuację w uprawach kukurydzy, mają wpływ także inne czynniki, które wystąpiły znacznie wcześniej tj. stosowanie uboższego nawożenia spowodowanego wysokimi cenami nawozów oraz zimna wiosna z lokalnymi, kwietniowymi przymrozkami, która wpłynęła na opóźnione siewy. 

Jeśli chodzi o użytki zielone, to pierwszy pokos traw był uboższy w zbiory nawet o 30% niż zazwyczaj. W wielu miejscach województwa wielkopolskiego, na słabszych glebach, drugiego pokosu jeszcze nie było z uwagi na ogromny deficyt wody i wypalenie trawy przez słońce. W regionach położonych na terenach nadrzecznych, odbył się zarówno pierwszy jak i drugi pokos, również uboższy niż w ubiegłych latach, jednak mimo to miejscami rolnicy zebrali już trzeci, co wskazuje, że najprawdopodobniej dojdzie do czwartego pokosu.

pasze objętościowe deficyt

Mniejsze zaopatrzenie w pasze objętościowe 

Rolnicy już prognozują, że pasze objętościowe będzie trzeba dokupić. Wszystko przez mniejsze tegoroczne zbiory traw i kukurydzy. Pawdopodobnie dojdzie do deficytów pasz objętościowych w gospodarstwach. 

Ponadto kiepska jakość ziarna o obniżonej zawartości białka wpłynie na mniejszą wydajność mleczną, czyli wygeneruje mniejsze zyski, dodatkowo dokupienie drogiej paszy to kolejne straty finansowe. To wszystko może wpłynąć na to, że rolnicy będą zmuszeni podjąć decyzję o zmniejszeniu pogłowia. Trudny okres czeka też mleczarnie. Prognozy braku prądu czy gazu może unieruchomić zakłady przetwórcze.

Sprawdź też: Pasza dla bydła i jej rodzaje. Jak wybrać najlepiej?

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023