O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ryki (SM) sprzedała mniej serów i wyprodukowała mniej serwatki

Ryki (SM)

Ryki (SM) jest spółdzielnią mleczarską położoną w Rykach. Jest nam dobrze znana m.in. z serów ryckich lub masła ryckiego. 

Jak informuje Forum Mleczarskie Spółdzielnia Mleczarska w Rykach, w ubiegłym roku zanotowała sprzedaż serów na poziomie 15 697 t. W porównaniu z 2020 r. jest to spadek rzędu 369 kg. Mleczarnia w głównej mierze współpracuje z sieciami handlowymi m.in. z Biedronką, Lidlem, Kauflandem czy też Żabką. 

Mniejsza sprzedaż serów w mleczarni Ryki (SM)

W ubiegłym roku Ryki (SM) zanotowała spadek sprzedaży serów. W 2021 r. wyniosła ona 15 697 t, co w porównaniu do 2020 r. było spadkiem rzędu 369 kg. W 2020 r. spółdzielnia sprzedała 16 065 t serów. W zeszłym roku 80,95% serów sprzedano w kraju, a poza granicami 19,05 %. Jeśli chodzi o serwatkę w proszku, to tutaj również zanotowano spadki, ale w produkcji. W 2021 r. wyprodukowano 309 t mniej serwatki. Przyczyną tego były awarie starego palnika suszarni oraz postoje produkcji. Szczególnie współpraca opiera się na sprzedaży serów do sieci handlowych m.in. Biedronki, Lidla, Netto, Kauflanda, Aldi, Żabki, Carrefour czy też Delikatesów Centrum. To właśnie do tych sieci należy największy udział w rynku krajowym. Ryki (SM) eksportowała swoje sery głównie do USA, Kanady, Słowacji, Chorwacji, Ukrainy, Wlk. Brytanii, Węgier, Grecji.

Przedstawiciele Spółdzielni wskazują, że stawiają na wzrost sprzedaży serów w naszym kraju. W tym wypadku musi liczyć się jednak ze sporą konkurencją ze strony serów typu holenserskiego. Jak wskazał ostatnio PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska Jacek Wyrzykiewicz, sery tego typu cieszą się coraz większą popularnością, a rynek rynek rozwija się dynamicznie. 

Ryki (SM) sery

Zmiany preferencji konsumentów 

Przedstawiciele Ryki (SM) wskazują, że konsumenci stawiają w większości przypadków na sery plastrowane. Wynika to z tego, że jest to wygodniejsza forma zakupów. Zakup sera krojonego w bloku wiąże się ze staniem w kolejce do lady chłodniczej. Ser w plastrach zaś znajduje się bezpośrednio na półce sklepowej. Jeśli chodzi o sprzedaż serów plastrowanych, to tutaj Spódzielnia odnotowała wzrost sprzedaży rzędu 6,7% z 5 570 ton do 5 942 t.

Forum mleczarskie poinformowało również, że Ryki (SM) ma w planach zakup linii do wiórowania. Powodem jest tego konieczność zagospodarowania okrawów oraz modernizacja linii serowarskiej, która umożliwi produkcję dwukrotnie dłuższych wstęg serów (eurobloki).

Czytaj też: Przez wojnę na Ukrainie eksport polskich serów poniesie straty

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023