O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rasa bydła Salers (SL): Najstarsza francuska rasa średnia

Salers (SL)

Bydło rasy Salers (SL) nie należy do najpopularniejszych, ponieważ stanowi ok. 1% populacji krów czystorasowych. Jest najstarszą francuską rasą.

Wołowina od wieków mięsem docenianym w każdym zakątku świata ze względu na swój skład, składniki prozdrowotne, frakcję tłuszczową, minerały oraz antyoksydanty. Wołowina jest polecana przez dietetyków dla dzieci i młodzieży, a także dla osób starszych w czasie rekonwalescencji. Mięso wołowe jest polecane dla osób z podwyższonym cholesterolem.

Charakterystyka rasy

Chów bydła w kierunku mięsnym determinuje m.in. rasa. Wybierając odpowiednią rasę, warto kierować się potencjałem jej wzrostu, umięśnienia, wydajności rzeźnej, otłuszczenia oraz łatwością ocieleń. Szeroki wachlarz zróżnicowania pod względem cech użytkowych oraz wysublimowane smaki i wymogi konsumenckie nie ułatwiają zadania dotyczącego wytypowania najlepszej rasy scalającej wyłącznie pożądane cechy.

Dlatego rozpoczynając chów była mięsnego i produkcję wołowiny należy podjąć decyzję w sprawie doboru odpowiedniej rasy, uwzględniając przy tym dostosowanie jej do istniejących uwarunkowań. Tak więc na prawidłowy wybór rasy wpływa wiele składowych, do których dochodzi również zapotrzebowanie rynku zbytu oraz łatwość chowu pod względem ekonomicznym.

Bydło rasy Salers (SL) stanowi ok. 1% populacji krów czystorasowych. Najstarsza francuska rasa bydła zaliczana do ras średnich (wysokość w kłębie 144 cm i masa ciała od 650 do 850 kg – krowy; 154 cm i masa ciała do 1200 kg – buhaje), charakteryzująca się mocną i zwartą sylwetką o szerokim i wydłużonym zadzie. Dobre umięśnienie widoczne jest w części grzbietowej. Szeroką i dużą głowę zdobią specyficznie ustawione poziomo rogi. Umaszczenie jednolite ciemnoczerwone przechodzące w mahoniowo – czerwone, zawsze z białym punktem na końcu ogona i jasną śluzawicą.

Salers (SL)

Bydło rasy Salers (SL) nie wymaga zimowania

Pierwsze wycielenie przypada na 30 m-c życia, a cielęta po urodzeniu ważą od 35 do 40 kg i odznaczają się dużą żywotnością. Dobowe przyrosty opasów wynoszą ok. 1300 g. Mięso posiada dobrą jakość, a ze względu na swą marmurkowość cenione jest przez smakoszy wołowiny. Krowy rasy Salers są wyjątkowo troskliwymi matkami o łagodnym usposobieniu, a dodatkową zaletą tej rasy mięsnej jest jej wysoka mleczność i długie laktacje.

Rasa ta stanowi doskonały materiał mateczny w krzyżowaniu z np. rasą Limousine czy Charolaise. Bydło rasy Salers nie wymaga zimowania w budynkach inwentarskich.

Czytaj również: Płeć bydła wpływa na jakość rzeźną. Młode samce są o wiele wydajniejsze

Cdr.gov.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023