O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Poznaj najważniejsze systemy opasania bydła i ich charakterystykę

systemy opasania bydła

Systemy opasania bydła, na których bazuje utrzymania bydła mięsnego to głównie opas intensywny, półintensywny oraz opas ekstensywny.

Żywienie bydła powino być prawidłowe i dostosowane do potencjału uwarunkowań genetycznych zwierzęcia. Utrzymywanie bydła mięsnego bazuje na trzech systemach: opas intensywny, opas półintensywny z wykorzystaniem pastwiska oraz opas ekstensywny. Możemy wyróżnic również opas oparty na wykorzystaniu trwałych użytków zielonych.

Systemy opasania bydła: intensywny, półintensywny i ekstensywny 

W przypadku utrzymania bydła miesnego możemy wyróżnić trzy systemy opasania bydła. Pierwszy z nich to opad intensywny, który opiera się na opasie młodych zwierząt. Zwierzęta te echuje wysokie tempo wzrostu oraz intensywne odkładanie białka. Do tego opasu należy przeznaczyć buhajki ras mięsnych, mlecznomięsnych oraz mieszańce. System opasu alkierzowy zalecany jest w opasie buhajków od 200kg do 450kg m.c. w wieku 12 miesięcy lub do 500-600kg m.c. uzyskanej w wieku 14-18 miesiącu życia. Kolejny opas półintensywny jest stosowany w regionach, w których jest duży udział trwałych użytków zielonych. Po sezonie pastwiskowym zwierzęta utrzymywane alkierzowo żywione są kiszonką z traw (5-6 kg/100 kg m.c.), sianem łąkowym (1-2 kg dziennie/sztukę) oraz paszą treściwą zbożową. Systemem tym opasa się wolce lub jałówki ras mięsnych i mieszańce z rasami mięsnymi. Znamy już dwa systemy opasania bydła. Trzecim jest opas ekstensywny. Zaleca się go przy żywieniu młodego bydła, bazujący na rozległych obszarowo trwałych użytkach zielonych. System ekstensywny opiera się na dwusezonowym pastwisku. Żywienie zwierząt w oparciu o pastwisko pozwala osiągnąć przyrosty dzienne do 1000g, a w okresie zimowym wykorzystując w żywieniu kiszonki, przyrosty dzienne sięgają do 600g. 

system opasania bydła

Opas oparty na trwałych użytkach zielonych

Znajać już podstawowe systemy opasania bydła warto wspomnieć o opasie opartym na użytkach zielonych. Eksperci wskazują, że wpływa on pozytywnie na aspekty ekonomiczne produkcji oraz zwiększenie bioróżnorodności terenu. Zielonka pastwiskowa po pierwsze jest  jedną z najlepszych i najbardziej wartościowych pasz objętościowych będąc jednocześnie paszą tanią. Po drugie może zmodyfikować skład i kompozycję kwasów tłuszczowych mięsa wpływając tym samym na smakowitość i wartość dietetyczną wołowiny.

Przeczytaj również: Zielonki – jak karmić nimi bydło i uzyskać jak najlepszy efekt?

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023