O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Odcięcie Niemiec od rosyjskiego gazu dobije niemieckie mleczarstwo

niemieckie mleczarstwo

Niemieckie mleczarstwo przez kryzys na Ukrainie musi zmagać się m.in. ze spadkami dostaw mleka przez wzrosty nakładów na produkcję.

Stowarzyszenie Milchindustrie-Verband eV (MIV) wymienia skutki wojny na Ukrainie. Na liście widnieją m.in. wyraźne spadki dostaw mleka oraz wzrost nakładów na produkcję. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że odcięcie się Niemiec od rosyjskiego gazu doprowadziłoby do katastrofy w mleczarstwie. 

Odcięcie gazu dobije niemieckie mleczarstwo 

Kryzys na Ukrainie daje się we znaki na światowych rynkach żywności. Niemiecki mleczarstwo boryka się z wyraźnymi spadkami dostaw mleka w wielu regionach przez drastyczny wzrost nakładów na produkcję. Ponadto przez doniesienia o podwyżkach cen detalicznych doszło do wzrostu popytu.

Stowarzyszenie MIV nie spodziewa się niestety korekt cenowych. U naszego zachodniego sąsiada odczuwalne są głównie ceny mleka przerzutowego, co przełożyło się na ceny, jakie muszą płacić duże mleczarnie przetwarzające mleko na produkty gotowe. Jak wskazuje Milchindustrie-Verband eV (MIV), wiele mleczarni znalazło się pod silną presją finansową i musi podnosić ceny produktów finalnych. Duży niepokój wywołuje również możliwość odejścia Niemiec od rosyjskiego gazy. Peter Stahl, Przewodniczący Stowarzyszenia Przemysłu Mleczarskiego w Berlinie, że taka sytuacja doprowadziłaby do katastrofalnych skutków dla całego łańcucha mlecznego. Łańcuchy dostaw załamałyby się w ciągu około trzech dni, gdyby skończył się gaz. Mleczarnie nie mogłyby już przyjmować i przetwarzać mleka, dziś gaz jest niezbędny do chłodzenia, podgrzewania i utrzymywania świeżości, dopóki nie dotrze do konsumenta.

niemieckie mleczarstwo wojna

Trudności na rynku pasz

Niemieckie mleczarstwo to nie jedyny problem w tym kraju. Trudności pojawiły się także na rynku pasz dla zwierząt. Przemysł mleczarski jest jednym z głównych użytkowników znaku jakości VLOG. Jednak coraz więcej rolników wskazuje, że pasza „Ohne Gentechnik” jest dostępna tylko po horrendalnych cenach i że kontrakty na drugą połowę 2022 r. są prawie niemożliwe. Ukraina była kiedyś dużym dostawcą tej paszy – teraz statki utknęły m.in. w Odessie.

Obejrzyj: Ekspert: Ukraiński przemysł mleczarski zaspokaja potrzeby kraju

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023