O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

MRiRW: Rynek wietnamski może otworzyć się na polską wołowinę

MRiRW

Procedura otwarcia wietnamskiego rynku dla polskiej wołowiny ma się zakończyć do końca 2022 roku – poinformowało w poniedziałek MRiRW. 

Warunkiem otwarcia wietnamskiego rynku jest spełnienie odpowiednich warunków. Polska chce również, aby do końca roku Wietnam otworzył się też na polskie borówki. Resort podkreśla, że Wietnam jest strategicznym partnerem handlowym Polski w Azji Południowo-Wschodniej. W polskim eksporcie na rynek wietnamski dominują artykuły rolno-spożywcze.

MRiRW chce, aby prace zakończyły się do końca roku

Resort rolnictwa poinformował w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że 2 czerwca w Wietnamie doszło do pierwszego posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Posiedzeniu współprzewodniczyli: wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski oraz jego wietnamski odpowiednik Phung Duc Tien. Grupa została powołana 17 marca 2022 r. przez szefów resortów rolnictwa Polski i Wietnamu.

MRiRW przekazało, że podczas wizyty Kołakowski podkreślił znaczenie finalizacji procedur w zakresie dostępu do wietnamskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych – wołowiny, gęsi, kaczek, borówki. Zaznaczył, że stronie polskiej zależy na zakończeniu prac w tym zakresie do końca 2022 r.

“W trakcie negocjacji Polska i Wietnam uzgodniły zakończenie w br. procedury otwarcia rynku wietnamskiego dla polskiej wołowiny, po dostarczeniu przez Polskę wszystkich informacji wymaganych przez stronę wietnamską, jeśli wyniki audytu przeprowadzonego w 2022 r. spełnią standardy i wymogi wietnamskie” – podało MRiRW.

Dodano, że strony zgodziły się również na rozszerzenie bilateralnie uzgodnionego świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i jego jadalnych produktów eksportowanych do Wietnamu o mięso kaczek i gęsi, pod warunkiem że wyniki audytu przeprowadzonego w 2022 r. spełnią standardy i wymogi wietnamskie.

"Dodatkowo strona polska podkreśliła, że zależy nam na finalizacji procedur dostępowych do rynku wietnamskiego dla polskiej borówki do końca 2022 r." – wskazano.

MRiRW

Wietnam jest partnerem strategicznym Polski w Azji

Resort przekazał, że szefowie obydwu delegacji potwierdzili zainteresowanie dalszym wzmacnianiem relacji dwustronnych w obszarze rolnictwa. Uzgodnili też kontynuację rozmów w ramach formatu grupy roboczej w 2023 r.

W trakcie wizyty w Wietnamie wiceminister Kołakowski spotkał się również: z przedstawicielami Zgromadzenia Narodowego Wietnamu, na czele z przewodniczącą Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej Le Thi Nga, prezesem Wietnamskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także z przedstawicielami Wietnamskiego Instytutu Badawczego Akwakultury w Bac Ninh.

MRiRW podkreśliło, że Wietnam jest strategicznym partnerem handlowym Polski w Azji Południowo-Wschodniej. W polskim eksporcie na rynek wietnamski dominują artykuły rolno-spożywcze. Wartość eksportu tych towarów w 2021 r. wyniosła ponad 143 mln euro. Do Wietnamu z Polski wysyłane są głównie filety rybne i inne mięso rybie, mąka oraz mięso wieprzowe.

Czytaj też: Eksport wołowiny zanotował spadek, ale przychody wzrosły

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023