O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Maski dla krów mają pochłaniać metan z… beknięć

maski dla krów

Wśród nagrodzonych w konkursie Terra Carta Design Lab znalazła się grupa studentów, która zaprojektowała maski dla krów. Wszystko z myślą o środowisku. 

Konkurs Terra Carta Design Lab polegać miał na tworzeniu rozwiązań z zakresu designu, które mogą pozytywnie oddziaływać na środowisko. Jury, które członkiem był brytyjski następca tronu Książę Karol, wytypowało cztery zwycięskie grupy, które swoje prace zaprezentują już 12 maja podczas specjalnej wystawy w Royal College of Art. 

Maski dla krów z nagrodą

Jednymi ze zwycięzców, którzy na wdrożenie swojego pomysłu otrzymali 50 tys. funtów, okazała się grupa ZELT. Studenci stworzyli specjalną maskę dla krów, która ma neutralizować metan powstały w wyniku krowich beknięć. Gaz ma być rozkładany na parę wodną i dwutlenek węgla, co ma przełożyć się na ograniczenie wpływu hodowli zwierząt na środowisko. 

Maski dla krów czy wodorosty?

Codzienne karmienie krów niewielkimi porcjami wodorostów może ograniczyć wydzielanie przez nie metanu aż o 82 procent – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Czy wodorosty okażą się skuteczniejsze niż maski dla krów? Do swoich wniosków naukowcy doszli po pięciu miesiącach dodawania niewielkich porcji wodorostów do diety 21 krów, śledząc przy tym ich emisje metanu i przyrost masy ciała. Krowy jadły z otwartego pojemnika, który mierzył gaz w ich oddechu cztery razy dziennie.

Badanie wykazało, że krowy jedzące codziennie około 100 gram pewnego rodzaju krasnorostów (Asparagopsis taxiformis), przybierały na wadze tak jak te z inną dietą, a przy tym uwalniały o 82 proc. mniej metanu do atmosfery.

„Mamy teraz solidne dowody na to, że wodorosty w diecie bydła skutecznie redukują emisję gazów cieplarnianych” – podsumował badanie Ermias Kebreab, naukowiec zajmujący się rolnictwem na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Asparagopsis taxiformis przeciwdziała emitowaniu gazów poprzez hamowanie enzymu w układzie pokarmowym krowy, który przyczynia się do produkcji metanu. Naukowcy zauważają, że obecnie nie ma wystarczającej ilości tego krasnorostu i szukają sposobów jak rolnicy mogliby produkować te rośliny na szerszą skalę.

Czy krowy naprawdę niszczą klimat?

„Sektor produkcji zwierzęcej jest bezustannie atakowany. Szczególnie dotyczy to wołowiny, która od lat jest na celowniku organizacji prozwierzęcych. Hodowla bydła jest najbardziej sekowana za emisję gazów i jej negatywny wpływ na środowisko i zdrowie. Niewątpliwie jest to największa bolączka. Oczywiście organizacje animalsów nie są w żaden sposób otwarte na argumenty merytoryczne. Powtarzają z uporem maniaka trzy kwestie: klimat, zdrowie i życie zwierząt. Nie ma co ukrywać, że organizacje prozwierzęce dążą do całkowitej eliminacji hodowli bydła z krajobrazu. Jest to kompletnie niezgodne z jakimkolwiek założeniami zdrowego odżywiania, zachowania bioróżnorodności oraz wpływu na klimat” – powiedział portalowi SwiatRolnika.Info Jacek Zarzecki, prezes PZHIPBM.

Czy maski dla krów zrewolucjonizują hodowlę bydła? Zdaje się, że rolnicy podejdą do tego rozwiążania sceptycznie. 

Czytaj także: Jacek Zarzecki: Organizacje animalsów są zamknięte na merytoryczne argumenty

Royal College of Art./fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023