O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Jałówka – sposoby prawidłowego odchowu i pierwsze krycie

jałówka

Jałówka powinna być chowana w odpowiednich warunkach oraz przy zastosowaniu specjalnych schematów. 

Powodzenie odchowu jałówek  stanowi przekłada się na wiele korzyści ekonomicznych, które owocują umacnianiem pozycji konkurencyjnej polskiego sektora mleka i nie są też bez wpływu na wyniki krajowego sektora wołowiny.  Specjaliści wskazują na 6-etapowy model odchowu tych zwierząt.

Jałówka – prawidłowy odchów 

Jałówka to samica bydła w wieku powyżej 6 miesięcy, przed pierwszym wycieleniem, czyli do wieku 18-24 miesięcy. Jeśli chodzi o żywienie, to w tym przypadku trzeba skupić się na prawidłowym bilansie pasz, zwłaszcza w okresie od 4 do 9 miesiąca życia, ze względu na rozwój i wykształcanie się tkanki gruczołowej wymienia. Trzeba również zwrócić uwagę na ilość podawanej paszy treściwej. Jałówki do masy 200 kg powinny otrzymywać – oprócz kiszonek i siana – do 2,5 kg paszy treściwej na dobę, natomiast zwierzęta starsze o masie 200-350 kg już tylko 0,8-2,5 kg.

Jałówka w okresie, w którym planowane jest pierwsze krycie/inseminacja, powinna być żywiona w oparciu o kiszonki z kukurydzy do 25% udziału w suchej masie dawki pokarmowej. W okresie cielności należy stosować te same pasze jak po ocieleniu, uzupełniając ewentualne niedobory witaminowe.

jałówka żywienie

Pierwsze krycie

Na wczesnym etapie rozwoju jałówka nie powinna być dopuszczona do krycia. Według badań krycie krów w wieku poniżej 470. dnia życia (15,6 m-cy) skutkuje niższą wydajnością w pierwszej laktacji – o ponad 810 kg za laktację, w porównaniu do krytych w wieku 711-770 dni (23-25 m-cy) oraz zdecydowanie niższą zawartością tłuszczu w mleku. Eksperci wskazują, że najbardziej optymalny termin rozpoczęcia użytkowości rozpłodowej zwierząt mieści się dla bydła mlecznego w granicach od 24 do 30 miesiąca życia. Wszystko jednak zależy od rasy. Nie można dopuścić również do nadmiernego opóźniania pierwszego zacielenia. Późne krycie powoduje m.in. przedłużenie okresu odchowu, opóźnienie oceny i selekcji, zwiększenie odstępu pomiędzy pokoleniami, a także zmniejszenie przyrostu masy ciała w przeliczeniu na jedno stanowisko w jałowniku. 

Sprawdź: Jałówka sprzedana za rekordową kwotę 262 tys. funtów

modr.mazowsze.pl/dodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023