O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Hodowla bydła – wady i zalety ekologicznych rozwiązań

Hodowla bydła

Ekologiczna hodowla bydła jest coraz bardziej popularna. Jej wprowadzenie poza wieloma korzyściami ma jednak kilka wad. Warto o nich wiedzieć.

Świadome społeczeństwo coraz częściej sięga po produkty z gospodarstwa ekologicznych. Stanowi to nowe wyzwanie dla rolnictwa. Do wprowadzenia zmian zachęcają także unijne dofinansowania w ramach ekoschematu ,,Dobrostan zwierząt”. Przedstawiamy, z czym wiąże się ekologiczny chów, omawiając jego wady i zalety.

Korzyści płynące z ekologicznej hodowli

Ekologiczna hodowla bydła mięsnego pozwala na znaczne zredukowanie wymaganej pracy rolnika. Zwierzęta utrzymywane są na trwałych użytkach zielonych, dzięki czemu spełniają one pożyteczną funkcję. Trawa nie wymaga koszenia i zapewnia większość pożywienia na bydła. Eliminuje to konieczność składowania dużych ilości paszy, a także ma pozytywny wpływ na finanse gospodarstwa. Zmniejszenie kosztów można też osiągnąć stosując chów wyłącznie na pastwiskach jako alternatywę do zabudowań otwartych. W takim przypadku warto jednak pomyśleć o wiatach lub płotach roślinnych zmniejszających powiewy wiatru.

Niewątpliwą zaletę hodowli ekologicznej stanowi również wytwarzanie własnego nawozu, który cechuje się dużą skutecznością. Obornik może być przechowywany pod osłoniętą, zabezpieczoną przed wiatrem wiatą przez pół roku i wykorzystany jako ściółka dla bydła podczas mroźnej zimy.

Do oczywistych korzyści należy również dobra kondycja szczęśliwych zwierząt utrzymywanych w dobrostanie. Mięso bez środków chemicznych, bez GMO charakteryzuje się dużymi walorami zdrowotnymi i smakowymi. Poza tym to sam rolnik zajmuje się ubojem, więc nie traci ani grama mięsa. Jeśli jeszcze kogoś to nie przekonuje, warto pamiętać o licznych dofinansowaniach ekologicznych gospodarstw.

Hodowla bydła w ekologicznym gospodarstwie ma też wady

Jak łatwo się domyślić, przestawienie z chowu tradycyjnego na ekologiczny kosztuje. I to całkiem sporo. Należy kupić zwierzęta, niezbędny sprzęt, ziemię, wybudować wodopoje i przeprowadzić wiele innych działań, które pochłaniają duży budżet. Ekologiczna hodowla bydła wymaga zakupu zwierząt z gospodarstw ekologicznych. Czasem, drodze wyjątku, bydło może pochodzić z hodowli tradycyjnej. Musi wtedy przejść etap przystosowania do nowych warunków.

Bydło w stadzie ekologicznym musi mieć zapewnioną odpowiednią powierzchnię ograniczoną m.in. zawartością azotu w glebie. Na jednym hektarze mogą znajdować się maksymalnie dwa duże osobniki, a krowa z cielęciem powinna posiadać dla siebie co najmniej pół hektara pastwiska. Pewne problemy stwarza także odpowiedni wybór ras zwierząt. Trzeba mieć na uwadze, że konwencjonalnie leczenie jest poza pewnymi wyjątkami zabronione, więc pożądaną cechę stanowi odporność na powszechne schorzenia. Bydło przebywające cały rok na zewnątrz powinno także dobrze aklimatyzować się do niekorzystnych warunków pogodowych.

Czytaj również:Dobrostan krów mlecznych. Co umożliwia Krajowy Plan Strategiczny?

Agrofakt /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023