O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Gazy wydzielane przez zwierzeta będą tam opodatkowane

Gazy

Rząd w Nowej Zelandii od 2025 r. planuje opodatkować gazy wydzielane przez krowy i owce. Będzie to pierwsze takie działanie na świecie.

Nowej Zelandii, położonej na antypodach, hoduje się 10 milionów sztuk bydła i 26 milionów owiec. Rolnictwo odgrywa ważną rolę w eksporcie kraju. Według portalu PriceRolnicze.pl w planie przewidziano również zachęty dla rolników, którzy ograniczą emisję metanu poprzez dodatki paszowe oraz uprawę roślin w gospodarstwach. W zamian dochody od rolników z Nowej Zelandii zostaną zainwestowane w badania, rozwój i usługi doradcze dla nich.

Nowe prawo wejdzie w życie za 3 lata

Obecnie Nową Zelandią rządzi koalicja skrajnej lewicy i Partii Zielonych. Od tego momentu kraj wydaje gigantyczne środki na walkę ze zmianami klimatycznymi. Departament Skarbu przeznaczył niedawno równowartość 1,9 miliarda dolarów na inicjatywy związane ze zmianą klimatu. Likwiduje się również przemysł wydobywczy. Wkrótce po dojściu do władzy po raz pierwszy lewicowa premier Jacinda Ardern z Partii Pracy zakazała poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego na wodach terytorialnych swojego kraju.

Tymczasem, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że codzienne karmienie krów niewielkimi porcjami wodorostów może ograniczyć wydzielanie przez nie gazy aż o 82 procent. Do swoich wniosków naukowcy doszli po pięciu miesiącach dodawania niewielkich porcji wodorostów do diety 21 krów, śledząc przy tym ich emisje metanu i przyrost masy ciała. Krowy jadły z otwartego pojemnika, który mierzył gaz w ich oddechu cztery razy dziennie.

Gazy

Gazy zwierząt zostaną ograniczone?

Gazy są wydalane w mniejszej ilości przez krowy karmione wodorostami. Rezultaty badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego to nie tylko ciekawostka, ale i być może początek zmian w hodowli, które walnie przyczynią się do ochrony środowiska. Portal The Hill przypomina, że rolnictwo odpowiada za około 10 proc. emisji gazów w USA, z czego około połowa przypada na bydło, które uwalnia metan podczas trawienia.

Do swoich wniosków naukowcy doszli po pięciu miesiącach dodawania niewielkich porcji wodorostów do diety 21 krów, śledząc przy tym ich emisje metanu i przyrost masy ciała. Krowy jadły z otwartego pojemnika, który mierzył gaz w ich oddechu cztery razy dziennie.

Czytaj również: Australia odbudowuje pogłowie bydła. Spadł wskaźnik uboju

Fpg24/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023