O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Francja: Mleko może stać się trudniej dostępne już tej jesieni

Mleko

We Francji jesienią i zimą mleko może stać się towarem deficytowym. Spowodowane jest to przedłużającymi się upałami oraz suszą.

O pogarszającej się sytuacji poinformował szef komisji ekonomicznej Francuskiej Narodowej Federacji Związków Zawodowych w Rolnictwie (FNSEA) Yannick Fyalip na kanale Franceinfo. Według niego, z powodu suszy, która nawiedziła kraj, krowy, „które zwykle przebywają w tym okresie na pastwiskach, nie mają nic do jedzenia”.

Cena mleka wzrośnie

Ponadto sytuacja ta grozi wzrostem cen mleka. Producenci domagają się przeglądu cen swoich produktów, aby „zapewnić zrównoważony rozwój sektora”. „Mleko we Francji jest o 20% tańsze niż u innych europejskich producentów, zwłaszcza w Niemczech i Holandii” – wyjaśnił przedstawiciel związków zawodowych.

Jednak oprócz rewizji cen, w związku z suszą, związki zawodowe chcą, aby uruchomiono fundusze ratunkowe, które pozwoliłyby hodowcom na zakup paszy z 50-proc. dofinansowaniem ze strony państwa.

Mleko

Mleko w tegorocznych prognozach

Mleko notuje spadki w przypadku produkcji i dostaw. W tym roku produkcja będzie jeszcze mniejsza, a ceny produktów przez to większe. Prognoza produkcji mleka na 2022 r. w Unii Europejskiej została zrewidowana w dół i w skali roku może spaść o 2% przy spadku ilości zwierząt. Dostawy światowe będą mniejsze, a co za tym idzie, konsumenci muszą liczyć się z większymi cenami za produkowane towary mleczne. 

Tegoroczne prognozy wykazały, że mleko i produkty mleczne będą droższe. Wszystko przez m.in. mniejszą produkcję. Produkcji mleka na 2022 r. w Unii Europejskiej została zrewidowana w dół i w skali roku może spaść o 2% przy spadku ilości zwierząt. W Nowej Zelandii na początku 2022 r. produkcja mleka spadła o prawie 6%. Wpływ miała na to susza w kluczowych regionach produkcyjnych (w tym Waikato i Southland). Jednak wilgotność gleby znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich 2 miesięcy i perspektywy do 2 września wskazują, że opady będą miały normalny poziom. Mimo to według prognoz produkcja mleka nowozelandzkiego w 2022 r. będzie nieznacznie poniżej 2021 r. w okolicy 21,9 mln ton. 

Czytaj również: Ceny mleka spadają na światowym rynku. Niemcy zaniepokojeni

Agroportal/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023