O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Czerwona krowa niezwykle cenną rasą dla producentów sera

Czerwona krowa

Czerwona krowa objęta jest programem ochrony bioróżnorodności. Ze względu na wysoką jakość mleka, interesują się nią zwłaszcza producenci sera.  

Omawianą rasę krowy można wykorzystywać zarówno w produkcji mleka jak i z przeznaczeniem na mięso. W Polsce ukształtowały się dwie odmiany: małopolska, charakteryzująca się lepiej rozwiniętą tkanką mięśniową oraz mazowiecka, która została przeznaczona do wytwarzania mleka. Stanowi ono cenny surowiec dla przemysłu serowarskiego. 

Charakterystyka rasy

Polska czerwona krowa należy do ras długowiecznych i niezwykle wytrzymałych. Rzadko choruje zarówno na choroby zakaźne, takie jak gruźlica, jak również na nowotwory, np. białaczkę. Hodowca nie musi się również martwić, że jego krowa będzie cierpiała z powodu dolegliwości kończyn.  

Krowy tej rasy nie mają dużych wymagań pod kątem pożywienia. Mogą być karmione słabszej jakości paszą bez szkody dla zdrowia. Przy deficycie żywności przejściowo zmniejszają produkcję mleka, jednak mleczność relatywnie szybko  wraca do normy po uzupełnieniu niedoborów kalorycznych. 

Silne kończyny oraz twarde racice sprawiają, że czerwone krowy doskonale odnajdują się na terenach górzystych. Buhaje dorastają do około 140 cm wysokości i ważą 550 – 600 kg, natomiast dorosła krowa mierzy przeciętnie 130 cm i waży 440 – 500 kg. Ta rasa bydła charakteryzuje się dobrze zaznaczonymi mięśniami. 

Czerwone krowy są bardzo płodne. Zdolność do posiadania potomstwa nabywają w wieku 30 miesięcy. Porody zazwyczaj przebiegają łatwo, bez komplikacji, a cielęta rodzą się zdrowe. 

Czerwona krowa

Czerwona krowa wytwarza wysokiej jakości mleko

Czerwona krowa wytwarza przeciętnie 4000 – 4500 kg mleka rocznie. Zawiera ono około 4,5% tłuszczu i 3,5% białka. Wysoka zawartość suchej masy i bardzo dobra jakość sprawia, iż mleko to doskonale nadaje się do produkcji różnego rodzaju serów. Nie dziwi więc, że omawiana rasa jest szczególna cenna dla przemysłu serowarskiego.  

Warto wspomnieć, że nie zawsze krowy te produkowały takie ilości surowca. Przez lata hodowcy podejmowali działania prowadzące do zwiększenia mleczności krów, zaczynając od 1888– 3349 kg mleka na początku XX wieku. Mogło się to przyczynić do faktu, iż współczesna czerwona krowa posiada jedynie 3/8 genów pierwotnej rasy. Obecnie na południu i północnym– wschodzie kraju rolnicy hodują czerwone krowy w ramach programu ochrony zasobów genetycznych.

Czytaj również: Ile lat żyje krowa i jakie są tendencje w naszym kraju?

Rynek-rolny / bioroznorodnosc.izoo.krakow/ fot.pixabay 

swiatrolnika.info 2023