Hodowla

Wspólnie przeciwko Czabańskiemu? Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt

 

Organizacje zajmujące się tematyką zwierzęcą, hodowcy, kynolodzy, rolnicy (zwłaszcza hodowla bydła, trzody chlewnej i zwierząt futerkowych) z kilkunastu organizacji związkowych i pozarządowych ogłosili rejestrację Komitetu Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt.


23 stycznia w Karolinowie pod Tomaszowem Mazowieckim miało miejsce spotkanie założycielskie Komitetu. 11 lutego w Warszawie ogłoszono dokonaną prawnie rejestrację Komitetu w formie stowarzyszenia.


W styczniu Piotr Kłosiński z Polskiego Porozumienia Kynologicznego twierdził, że iskrą do powstania Komitetu była działalność posła PiS Krzysztofa Czabańskiego, który poprzez autopoprawkę do nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt zmierza do wyposażenia tzw. organizacji prozwierzęcych w możliwość zabierania ludziom zwierząt (poprzez wchodzenie na teren prywatny przy realizowaniu tzw. interwencji) bez nakazu prokuratorskiego i pod pretekstem złej opieki nad zwierzetami.

komitetrolniczy2

W przypadku wejścia w życie autopoprawek posła Czabańskiego, o podstawie do interwencji decydować miałaby wiedza o hodowli członka stowarzyszenia, które w statucie ma zapisy prozwierzęce i to byłby wystarczający prawnie powód do wejścia na teren prywatny celem zabrania zwierząt.


Zdaniem wszystkich członków Komitetu to sytuacja kryminogenna, czego wyraz dała już działalność najstarszej organizacji prozwierzęcej w Polsce (zawieszonej sądownie) Pogotowia dla Zwierząt oraz prawomocne wyroki sądu za podobne interwencje dla jej byłego prezesa, Grzegorza Bielawskiego.


„Wielu pseudo organizacjom prozwierzęcym nie chodzi o dobro zwierząt, ale o dobro i stan konta ich organizacji, które  profesjonalizują się w zabieraniu hodowli rasowych (np. psy) lub cennych ze względu na mięso (np. krowy). Poseł Czabański jest zaprzyjaźniony z beneficjentami tej ustawy, chociaż jego samego działania są zapewne podyktowane jakąś wegetariańską do szpiku ideologią, skoro poseł uważa, że zwierząt nie powinno się jeść, ale wyłącznie kochać”


- mówi nam Maria Sowińska, wiceprezes KOPRiHZ.


„W zeszłym roku stałam się ofiarą takiej interwencji. Zabrano mi cenną dla pseudo ekologów hodowlę buldożków francuskich. Gdybym nie miała siły i załamała się, straciłabym wszystko. Walczyłam w sądzie i wygrałam. Wielu ludzi wobec bogatych organizacji psedozwierzęcych załamuje ręce i oddaje im swoje zwierzęta bez walki. Wspierane ustawowo przez posła Czabańskiego takie organizacje nie przychodzą po kundelki, ale celują zazwyczaj w psy rasowe”


- mówi nam uczestniczka spotkania, Urszula Gańko, hodowca.


„Może zdarzyć się, że zabiorą także psy nierasowe, ale wtedy, jeśli mają zapewnione grantowanie od gminy lub kiedy piesek nie ma nogi, potrzebna jest operacja, proteza i piesek wygląda wzruszająco. Wtedy taki piesek robi im furorę finansową na zbiórkach na stronach takich jak Pomagamy.pl Później okazuje się, że lekarz twierdzi, że operacja jest niemożliwa, bo proteza by się nie przyjęła, a pieniądze zostają”


- dodaje dopytywana przez nas Urszula Gańko.


Podczas dzisiejszego zjazdu Komitetu ustalono, że 26 lutego w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest przeciwko propozycjom Krzysztofa Czabańskiego zmierzającym - zdaniem KOPRiHZ - do zaszkodzenia polskiej hodowli i rolnictwu.


Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt będzie działał także na płaszczyźnie politycznej próbując doprowadzić do likwidacji na etapie legislacyjnym szkodliwych zapisów nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt i zaproponować prace nad projektem nowej noweliazacji, chroniącej zarówno zwierzęta jak i hodowców oraz rolników, odseparowanej - według KOPRiHZ - od ekoterroryztycznej ideologii zagranicznych organizacji prozwierzęcych zainstalowanych w naszym kraju.


Robert Wyrostkiewicz

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

fot. FB


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.