Hodowla

Mięso z nielegalnego uboju chorego bydła w sprzedaży

Mięso z nielegalnego uboju chorego bydła w sprzedaży.

Nielegalny ubój chorego bydła to jedno, a wprowadzenie go na rynki do obrotu i spożycia to kolejne przestępstwo.

Mięso z rzeźni w Ostrowie Mazowieckim rozbierane było w dwóch różnych zakładach. Stamtąd rozprowadzone zostało do ponad 20 punktów w kraju i 10 poza granice Polski.

Naszej wołowiny obawiają się w Europie.

Wprawdzie ustalone już zostały miejsca dystrybucji chorego mięsa i towar szybko jest wycofywany z obiegu ale „smród” pozostał. Towar ten przekroczył granice Finlandii, Węgier, Estonii, Rumunii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Słowacji.    


Prawie 300 kg chorej wołowiny trafiło do słowackich restauracji i stołówek szkolnych. Słowackie służby weterynaryjne zdają sobie sprawę z tego, że skoro taki produkt trafił na ich rynek to nie dotrzymane zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa. Najbardziej przeraża jednak fakt, że zapewne z uwagi na niższa cenę mięso to mogło być spożyte przez dzieci.


Po wybuchy skandalu wołowego w Polsce część krajów importujących od nas mięso profilaktycznie rozpoczęły wnikliwe kontrole dzięki czemu mięso jest szybko wycofywane z handlu, a spora jego część już została przekazana do utylizacji.   

Daria Plewa
Redaktor Naczelny serwisu SwiatRolnik.info
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.