Hodowla

Inicjatywa "Koniec Ery Klatek" zarejestrowana przez Komisję Europejską

Komisja Europejska oficjalnie zarejestrowała inicjatywę "End the Cage Era", czyli  "Koniec Ery Klatek". Rozpoczęło się już zbieranie podpisów pod wsparciem tej inicjatywy.

Twórcy inicjatywy mają rok na zebranie miliona podpisów od obywateli z minimum 7 państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli to się uda, to sprawą będzie musiała zająć się w ramach swoich działań Komisja Europejska. Można też przyjąć, że w przypadku sukcesu inicjatywy KE ogłosi również konsultacje społeczne. 

W ocenie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz duży nacisk organizacji pozarządowych może spowodować, że "End the Cage Era" stanie się początkiem końca chowu klatkowego kur nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że ten sposób hodowli kur jest obecnie najpopularniejszy nad Wisłą.

Od dłuższego czasu organizacje pozarządowe, takie jak "Otwarte Klatki" postulują wprowadzenie zakazu klatkowej hodowli kur. Robią to nie tylko poprzez proponowanie obwarowań prawnych, ale również przez kampanie społeczne zniechęcające klientów do kupowania jaj pochodzących z hodowli tego typu, a także "społeczne naciski" na firmy handlowe, gastronomiczne czy cukiernicze, mające przekonać je do wycofania się z używania jaj klatkowych.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./Fot. AMISON Public Information

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.