Hodowla

Niemieccy drobiarze wymuszają na marketach podniesienie cen. Ucierpi polski konsument?

Niemieccy hodowcy żywca drobiowego zrzeszeni w organizacji ZDG domagają się od supermarketów podniesienia cen płaconych przez te sklepy za mięso drobiowe – poinformował Reuters.

Jak wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz bezpośrednim powodem żądań producentów kurcząt rzeźnych jest susza występująca na terenie Niemiec i spowodowany przez nią wzrost cen pasz. Niemieccy drobiarze informują, że pszenica będąca jednym z głównych składników mieszanek dla kurcząt jest droższa o 25 procent w porównaniu do cen notowanych w zeszłym roku o tej porze.

Lipiec w Niemczech był najgorętszy od 1881 roku. Analitycy przewidują, że wysokie temperatury doprowadzą do spadku plonów pszenicy o jedną czwartą w stosunku do wyników zeszłorocznych. Jak przypomina KIPDiP rząd niemiecki ogłosił, że rozważa specjalną pomoc dla rolników, którzy hodują żywiec.

Warto pamiętać, że Niemcy są jednym z największych konkurentów Polski na rynku sprzedaży drobiu. Może się więc okazać, że niemieckie sieci marketów wyższe ceny, które będą musiały zapłacić za surowiec, odbiją sobie na polskim rynku, aby niemiecki konsument był w pełni zadowolony. Takie mogą być ekonomiczne konsekwencje słabej pozycji polskego kapitału na rynku sprzedaży detalicznej.

Trzeba także zwrócić uwagę, że to nasi zachodni sąsiedzi są największym eksporterem mięsa kurcząt rzeźnych nad Wisłę – tylko w okresie styczeń - lipiec 2017 roku było to 7603 tony mięsa o wartości blisko 13,5 miliona euro.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./kipdip.pl/Fot. Yortw/CC-BY-NC 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.