Logo Świat Rolnika


Hodowla

świnia ASF

Teraz kolejne ognisko ASF na Ukrainie – nowy obszar zagrożony w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń na Ukrainie. Wyznaczono w związku z tym nowy obszar zagrożony ASF na terytorium Polski.

 

Na Ukrainie choroba wystąpiła u świń w gospodarstwie w miejscowości Grąziowa w rejonie starosamborskim. Mając na uwadze fakt wystąpienia ogniska choroby w bezpośrednim sąsiedztwie terytorium Polski (odległość około 4.5 km od granicy) podjęto środki mające na celu przeciwdziałanie jej przeniesieniu. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych wydał rozporządzenie w którym określony został obszar zagrożony obejmujący:

1)w gminie Czarna miejscowości: Bystre, Czarna Górna, Lipie, Michniowiec, Żłobek;

2)w gminie Lutowiska miejscowość: Lutowiska;

3)w gminie Ustrzyki Dolne: miejscowość Bandrów Narodowy.

W tym obszarze się 4 gospodarstwa, w których łączna liczba świń wynosi 10.

Jednocześnie wystąpiły kolejne przypadki afrykańskigo pomoru świń u dzików w Polsce. To już 514 takich przypadków. 509 z tych nich to zwłoki trzech dzików znalezione w pobliżu miejscowości Kosyń w odległości zaledwie ok. 5 km od granicy polsko - białoruskiej.  Wszystkie chore i padłe dziki zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

 

wet giw.gov.pl/MD/fot. pixabay.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.