Logo Świat Rolnika


Hodowla

dzik
16 maj 2017

Kolejne przypadki ASF u dzików

Są nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Jest to informacja potwierdzona przez Główny Inspektorat Weterynaryjny, który wskazuje na trzynaście nowych przypadków chorobowych. Podana liczba zachorowań dzików wzbogaca ich ogólną liczbę, która łącznie sięga prawie trzystu przypadków. Wspomniane zachorowania odnotowano na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Szczególnie niepokoi przypadek choroby stwierdzony na terenie miejscowości Czaple (gm. Radziłów, pow. grajewski, woj. podlaskie). Choć na terenie gminy stwierdzano już przypadki choroby, jeszcze nigdy przypadku ASF nie odnotowano w lokalizacji tak bardzo wysuniętej na zachód – miejscowość w której potwierdzono chorobę leży w odległości blisko 90 km od granicy z Białorusią. Świadczy to o powolnym, lecz systematycznym przesuwaniu się zasięgu ASF.
Na terenie województwa podlaskiego ASF stwierdzono także trzy inne przypadki afrykańskiego pomoru świń. Dwukrotnie chorobę potwierdzono na terenie miejscowości Augustynka, leżącej w odległości 13 km od granicy. Na terenie tej samej gminy stwierdzono jeszcze jeden przypadek choroby. Dotyczy on zwłok dzika znalezionych na terenie miejscowości Dąbrowa Leśna, położonej w odległości 11 km od granicy.

Całość artykułu na farmer.pl tu

fot. pixaby.com

 

farmer logo002