Logo Świat Rolnika

Hodowla i uprawy

Żywienie wpływa na wydajność nie tylko podczas laktacji. Już od pierwszych chwil życia cieliczki to, co i w jakiej formie jest jej podawane, kształtuje jej produkcyjność. Dlatego do pasz, zarówno płynnych, jak i stałych, podawanych jałowicom remontowym musimy przykładać bardzo dużo uwagi.

W plantacjach zbóż widoczne larwy skrzypionek. Podpowiadamy jakie są możliwości chemicznej ochrony w zależności od warunków pogodowych. Warto pamiętać, że ze złożonych jaj, których samica skrzypionki w sprzyjających warunkach pogodowych może złożyć do 300 szt. wylęgły się larwy. Żerują i uszkadzają liście wzdłuż nerwów wyjadając jego tkankę miękiszową. Stąd warto zapoznać się czym i ja najszybciej podjąć zabiegi w celu ich zwalczenia.

Kwiatostany rzepaku, które uszkodziły wiosenne przymrozki są dodatkowo zaatakowane przez szarą pleśń. Jej sprawcą jest grzyb Botrytis cinerea, który nasila się w momencie, gdy roślina jest pod wpływem innych czynników zewnętrznych jak np. niskie temperatury. Masowemu rozwojowi choroby powinien zapobiec wykonany odpowiednio wcześnie oprysk "na płatek".

Jeszcze nie jest za późno – sezon na truskawki dopiero przed nami. Ściółkowanie może ułatwić walkę z chwastami i – szczególnie w tym roku – z szarą pleśnią. Zatem jak ściółkować i czym ściółkować?


Pojęcie kulawizn kojarzone jest najczęściej jako problem zdrowotny występujący u loch. Tymczasem jest to również poważne zagrożenie wśród tuczników czy nawet warchlaków.Niesie przy tym za sobą straty ekonomiczne związane z wolniejszym tempem wzrostu i wyższym kosztem opieki zwierząt. Kulawizny są wywoływane często poprzez czynniki zakaźne, jak również nadmierne narażenie zwierzęta na stres w stadzie. Stąd, ważne jest by zapewnić zwierzętom optymalny mikroklimat w pomieszczeniu a także odpowiednie żywienie.

Wystartowała kampania promująca polskie pomidory "Polski Pomidor - zwyczajnie niezwykły". To warzywo o szerokim spektrum zastosowania. Pomidory można jeść w postaci surowej, gotowanej, pieczonej, marynowanej, kiszonej czy suszonej. Robi się z nich sosy, przeciery, koncentraty oraz soki.

Ciepła wiosna, która rozpoczęła się tydzień temu przyniosła wysyp szkodników i chorób także w zbożach. Praktycznie w całej Polsce w tym samym czasie w różnym nasileniu rolnicy obserwują wiele szkodników i chorób powodowanych przez grzyby. Ich zwalczanie wcale nie jest proste.

Podkategorie