Finanse

Tak będzie wyglądało rolnictwo w 2019 roku! Nowe dopłaty i... opłaty

Powoli kończy się styczeń. Przypominamy, że od tego roku obowiązuje nowa stawka zwrotu podatku akcyzowego za paliwo wykorzystywane do produkcji rolniczej. Jest korzystniej o 86 zł za 1 ha użytków rolnych do 100 złotych za 1 ha.

Świat Rolnika przypomina, że dobre informacje - poza paliwem rolniczym - dotyczą też hodowców bydła (nie zaliczając do pozytywów jedynie proponowanej noweliazacji ustawy o ochronie zwierząt: "Ekolodzy odbiorą rolnikowi krowę. Tego chce PiS"). Takie gospodarstwa mogą otrzymać w 2019 r. dodatkowo 30 zł do 1 DJP bydła.

Żeby nie było tak dobrze, część z tych "bonusów" od rządu pochłonie prawdopodobnie, wbrew politycznym zapewnieniom, nowa opłata emisyjna (ok. 10 groszy za litr paliwa).

Jedną z wielu - tym razem znowu pozytywnych - zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem jest wzrost z 20 do 40 tys. złotych limit przychodu z RHD. Od takich stawek (do 40 tys. złotych) nie będzie trzeba odporowadzać podatku dochodowego.

Daria Plewa/tygodnik-rolniczy.pl

 


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.