Logo Świat Rolnika


Finanse

URSUS z najgorszym wynikiem w historii. Będzie bankructwo?

URSUS przedstawił właśnie wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2018 roku. Są one delikatnie mówiąc kiepskie, a spółka zapowiedziała utworzenie planu naprawczego.

Łączne przychody spółki wyniosły w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku 61,7 miliona złotych, co stanowi spadek o 60 procent w skali rok do roku. Największe spadki URSUS zanotował w przypadku sprzedaży zagranicznej - tutaj spadki wyniosły aż 72 procent, podczas gdy na rynku krajowym 48 procent. 

W samym tylko II kwartale 2018 roku cała grupa URSUS odnotowała 21,16 mln zł skonsolidowanej straty netto (4,05 mln zł straty w analogicznym okresie roku ubiegłego). Przychody grupy kapitałowej w drugim kwartale wyniosły niecałe 32 mln zł wobec blisko 69 mln zł rok wcześniej, zaś strata brutto ze sprzedaży wyniosła ok 8 milionów złotych (rok wcześniej zysk był bliski 9,5 miliona złotych). Półroczna sprzedaż zmniejszyła się ze 141 milionów złotych do 75 milionów. To najgorsze wyniki finansowe w historii spółki, zaś kurs akcji zatrzymał się na poziomie najniższym od roku 2013.

Strata netto grupy Ursus przypadająca po pierwszych sześciu miesiącach akcjonariuszom jednostki dominującej sięga 22,6 mln zł (zaledwie 0,4 mln zł straty netto rok temu). W samym tylko drugim kwartale grupa miała 21,1 mln zł straty netto (rok temu 4 mln zł).

Liczba rejestrowanych w Polsce ciągników ciągle spada. Jako czynniki warunkujące tak duże problemy finansowe spółka URSUS wskazuje na istotne opóźnienia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie realizacji dopłat unijnych. Kolejną kwestią na jaką wskazuje URSUS są problemy instytucjonalne z otrzymaniem zaliczki i rozpoczęciem kontraktu ze spółką z Zambii.

URSUS sprzedaje swoje produkty w szeregu krajów Europy. Firma ma jednak ochotę zdobyć więcej rynkowego tortu w krajach Bliskiego Wschodu oraz w Afryce, na co dowodem jest podpisanie ramowych umów o współpracy z partnerami z tych krajów. 

Wiceprezes Monika Kośko zapowiedziała też tworzenie planu naprawczego dla spółki, który ma ją uchronić przed bankructwem. W perspektywie kilku kwartałów ma on odbudować potencjał zarówno spółki, jak i grupy kapitałowej.

Polska nie może sobie w tej chwili pozwolić na upadek tak znaczącej firmy, która zajmuje się produkcją stosunkowo wiedzochłonną.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./Fot. Fb Ursus

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Fundacja Viva!, Otwarte Klatki, Mondo Cane i inni będą dziś zdzierać gardła przed Sejmem RP, próbując pr...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

W związku z burzą, która w nocy z 23 na 24 września przeszła w okolicach Siedlec, zniszczonych zostało wi...

Marszałek Terlecki opowiedział się za zakazem, mimo tego, że wcześniej z ust kilku prominentnych politykó...

Młody rolnik z województwa łódzkiego uczcił pamięć Powstańców Warszawskich i wyciął na p...

Może ktoś zarzucać, że Kowalski zapłaci, a rolnicy dostaną rekompensaty. Skarb Państwa będzie chciał to odzy...

140 tysięcy zwierząt znajdowało się w zakażonej ASFem największej rumuńskiej, a w drugiej Europie hodowli świ...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogra...

Powierzchnia upraw, które ucierpiały w Polsce z powodu suszy to 2583 tysiące hektarów (to stan na 16 ...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.