Finanse

Wiemy ile rząd przeznaczy na pomoc rolnikom z powodu suszy

Rada Ministrów przyjęła program pomocy dla gospodarstw rybackich i rolnych poszkodowanych w wyniku tegorocznej suszy lub powodzi.

Na program zostanie przeznaczonych 799,5 miliona złotych, z czego 697 trafi na dopłaty za zniszczone uprawy (dotacje do 1 hektara upraw, zniszczonych w minimum 30 procentach). To znacznie więcej niż dotychczas oszacowane straty, które wynoszą w okolicach 563 miliony złotych.

Kolejne 25 milionów złotych trafi na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji rolnej, 60 milionów złotych powędruje na dopłaty do oprocentowania kredytów należnego od kredytobiorców (w przypadku zawieszenia przez nie spłaty preferencyjnych kredytów z dopłatami do oprocentowania ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), zaś 17,5 miliona złotych trafi na dotacje do 1 ha powierzchni stawów.

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa susza wystąpiła 82,97 procent gmin, na powierzchni 63,14 procent gruntów ornych. Poszkodowanych zostało blisko 112 tysięcy gospodarstw rolnych, a powierzchnia zniszczonych upraw wynosi około 2 milionów hektarów.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./TVP Parlament/Fot. Agrilife Today/CC-BY-NC-ND 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.