O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Badanie: Polacy w większości popierają elektrownie jądrowe w Polsce

elektrownie jądrowe

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MKiŚ w listopadzie 2021 r., aż 74% Polaków popiera, by w Polsce były budowane elektrownie jądrowe.

Jednocześnie 58% badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania. 39% wyraża sprzeciw wobec tego rozwiązania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie wzrosła o 12% w porównaniu do roku poprzedniego. To najlepsze wyniki w historii badań realizowanych od 2012 r. Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostało zrealizowane przez firmę DANAE w listopadzie 2021 r., metodą CATI na reprezentatywnej grupie 2148 Polaków w wieku 15-75 lat.

Elektrownie jądrowe w Polsce? Polacy są na tak

Badanie z listopada 2021 r. wskazuje, że 74% ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju a 20% jest przeciwnego zdania. W porównaniu do 2020 r. odnotowano wzrost zwolenników tego typu inwestycji o 11%. Szczególnie ważne jest, że większość badanych (58%) popiera, aby elektrownie jądrowe były zlokalizowane w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania. 39% wyraża sprzeciw wobec tego rozwiązania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie wzrosła o 12% w porównaniu do roku poprzedniego.

Jak wynika z badania 78% Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej – będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii – jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. To wzrost o 8% w porównaniu do 2020 r.

Na uwagę zwraca fakt, że aż 82% badanych wyraża opinię, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu do roku poprzedniego. Jednocześnie 80% badanych potwierdziło, że słyszało o planach budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostało zrealizowane przez firmę DANAE w listopadzie 2021 r., metodą CATI na reprezentatywnej grupie 2148 Polaków w wieku 15-75 lat.

PKN Orlen chce rozwijać technologię jądrową w Polsce

PKN Orlen podpisał umowę inwestycyjnąElektrownie jądrowe 02 z Synthos Green Energy. Jej efektem będzie rozwój technologii jądrowej oraz budowa małych i mikro reaktorów atomowych. Największy koncern naftowy w Polsce razem z Synthos Green Energy to spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi. Podpisana umowa między nimi, daje zielone światło na inwestycje mające wprowadzić w naszym kraju podmiot celowy do rozwoju i wykorzystywania technologii jądrowej.

„Dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną między Synthos Green Energy a PKN Orlen. Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy przy współkontroli, spółka która będzie inwestować, rozwijać, współpracować w zakresie technologii nuklearnych, czyli mikro i małych reaktorów atomowych” – ogłosił podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prezes największego koncernu naftowego w Polsce podkreślił, iż już teraz koncern ten jest koncernem multienergetycznym, ale by się dalej rozwijać i zarazem rozwijać polską gospodarkę, musi podejmować „tu i teraz” decyzje, które obejmują perspektywę 20, 30 lat. Specjaliści rekomendują powstanie elektrowni jądrowych w Polsce.

Czytaj też: Technologia jądrowa może unowocześnić produkcję rolną?

MKiŚ/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023