O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Zakaz hodowli zwierząt. Nowa inicjatywa aktywistów trafiła do KE

Zakaz hodowli zwierząt

Nowa inicjatywa aktywistów antyhodowlanych, End The Slaughter Age, oznaczać ma pełny zakaz hodowli zwierząt w Unii Europejskiej. 

Do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zarejestrowanie nowej unijnej inicjatywy obywatelskiej, której celem jest zlikwidowanie w Unii Europejskiej hodowli zwierząt do celów służących człowiekowi – pisze "Nasz Dziennik". Według gazety pierwszym krokiem miałoby być wyeliminowanie uboju zwierząt – efektem finalnym całkowity zakaz hodowli zwierząt w Unii Europejskiej

Zakaz hodowli zwierząt możliwy?

"Nasz Dziennik" poinformował, że twórcy inicjatywy mają rok na zebranie minimum miliona podpisów w co najmniej siedmiu krajach Unii Europejskiej. Jeżeli im się to uda, to Komisja Europejska będzie musiała rozpatrzyć wniosek w tej sprawie.

Inicjatywa obywatelska pod nazwą "End The Slaughter Age", czyli "Koniec epoki rzezi", jest – w ocenie "ND" – "kolejną próbą stworzenia w Europie lewicowej utopii".

Zdaniem "ND" twórcy nowej inicjatywy obywatelskiej "straszą wizją katastrofy klimatycznej, za którą rzekomo odpowiadają rolnicy, a szczególnie hodowcy zwierząt". Jak czytamy, inicjatorzy akcji – zdaniem autorów artykułu – konsumentów mięsa oskarżają o niszczenie planety. A w zamian – twierdzi "ND" – proponują, aby UE postawiła na mięso komórkowe tworzone w laboratoriach oraz dania warzywne, które mają imitować mięso.

Gazeta przytacza komentarz prof. Romana Niżnikowskiego z Katedry Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w ocenie którego jest to "plan zniszczenia rolnictwa – nie tylko hodowli zwierząt, ale też producentów pasz".

Nie pierwsza taka inicjatywa

"15 kwietnia 2021 r. odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące podobnej inicjatywy o nazwie „Koniec Ery Klatkowej”. Zostało one zapoczątkowane w 2018 roku w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, czyli procedury, na podstawie której milion obywateli UE z co najmniej siedmiu państw członkowskich UE może zwrócić się do Komisji Europejskiej o przygotowanie przepisów w obszarze objętym jej kompetencjami [numer rejestracji nadany przez Komisję tej inicjatywie: ECI(2018)000004]. Autorem inicjatywy była fundacja Compassion In World Farming razem ze swoim polskim oddziałem Compassion Polska, przy wsparciu 170 organizacji partnerskich z całej Europy. W Polsce w skład koalicji weszły: Viva, Otwarte Klatki, Fundacja Alberta Schweitzera, OTOZ, inicjatywa Basta i Klub Gaja" – czytamy w komunikacie prasowym byłego ministra rolnictwa, a obecnie europosła Krzysztofa Jurgiela sprzed roku. 

Celem inicjatywy jest wezwanie Komisji Europejskiej do przedstawienia propozycji przepisów zakazujących stosowania klatek w hodowli kur niosek, kur niosek hodowlanych, młodych kur, brojlerów, królików, przepiórek, kaczek, gęsi oraz macior. Nieoficjalnie mówi się, że zakaz hodowli zwierząt w Unii Europejskiej także w pełni satysfakcjonowałby część aktywistów.

Zakaz hodowli zwierząt – konsekwencje 

Środowiska rolne obawiają się, że potencjalny zakaz hodowli zwierząt spowodowałby drastyczną podwyżkę cen żywności, która nieunikniona byłaby ze względu na podniesienie kosztów transportu związanych z wyższym importem. Europejskie mięso zniknęłoby z rynku, czego niechybną konsekwencją byłby wzrost importu z krajów pozaunijnych. Tu powracają stare już demony takie jak zwiększający się w ostatnich latach (z wyłączneiem ostatnich miesięcy wojny) eksport z terenów Ukrainy czy negocjowana przez Komisję Europejską umowa na linii UE-Mercosur. Te zagrożenia, w połączeniu z takimi inicjatywami jak Podatek od mięsa czy Europejski Zielony Ład, mogą postawić opłacalność europejskiej produkcji rolnej pod znakiem zapytania.

Co warte uwagi także branża produkcji roślinnej odczuje silnie zmiany rynkowe w sytuacji, gdyby inicjatywa "End The Slaughter Age" weszła w życie. Większość zbóż uprawianych w Unii Europejskiej przeznaczona jest do skarmiania zwierząt gospodarskich. Nieuniknioną konsekwencją wejścia w życie inicjatywy wprowadzającej zakaz hodowli zwierząt jest ograniczenie skali produkcji zwierzęcej. Co za tym idzie, sektor ten potrzebować będzie mniej surowca paszowego. To uniemożliwi zbyt wielu producentom z branży roślinnej.
Już dziś wśród rolników da się słyszeć głosy nawołujące do zorganizowania kolejnej fali protestów, które w ubiegłym roku zalały europejskie miasta i główne szlaki komunikacyjne. Biorąc pod uwagę skalę zagrożenia dla sektora rolnego, decydenci powinni przygotować się na zdecydowany opór europejskich rolników, którzy tak licznie manifestowali przeciw obarczaniu ich winą za zmiany klimatyczne, czy – w Polsce – przeciw tak zwanej Piątce dla zwierząt. Zakaz hodowli zwierząt oznaczałby koniec rolnictwa jakie znamy, 

Czytaj także: Sylwia Spurek: Jak najszybciej musi zniknąć 100% hodowli w Polsce

PAP/ŚR/Nasz Dziennik/fot. AR/pixabay

swiatrolnika.info 2023