O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Aktywiści Extinction Rebellion wzięli na celownik brytyjską cukrownię

Aktywiści

Aktywiści z grupy Extinction Rebellion wzięli na cel brytyjską cukrownię w Norfolk. Podczas weekendu zorganizowali protest przed fabryką.

Protestujący oskarżali firmę o podążanie „w złym kierunku” w sprawie zmian klimatycznych. Dodatkowo oskarżają cukrownię o wielokrotne i skuteczne staranie się o pozwolenie od rządu na stosowanie insektycydu tiametoksamu, „neonikotynoidu”, który ich zdaniem szkodzi populacji pszczół. Cukrownia odniosła się do zarzutów stawianych przez aktywistów klimatycznych.

Protest odbył się przed największą fabryką cukru w Europie

Aktywiści zorganizowali swój protest w swojej fabryce w Wissington, w południowo-zachodnim Norfolk, która jest największym producentem cukru w ​​Europie.

Extinction Rebellion twierdzi, że British Sugar jest jednym z największych emitentów CO2 w hrabstwie i oskarżyła go o wspieranie stosowania kontrowersyjnego pestycydu.

Firma twierdzi jednak, że „odgrywa swoją rolę” w redukcji emisji, mając na celu zmniejszenie emisji  CO2 o 30 procent do 2030 roku.

Protest zorganizowali aktywiści z oddziału Extinction Rebellion w King's Lynn i West Norfolk.

„Pomimo zakazu w całej Europie, British Sugar wielokrotnie i skutecznie starał się o pozwolenie od rządu na stosowanie insektycydu tiametoksamu, „neonikotynoidu”, o którym wiadomo, że szkodzi populacjom pszczół” – przekazał rzecznik grupy.

„W czasach, gdy przyroda jest pod wielką presją, szczególnie ważne owady zapylające, takie jak pszczoły, British Sugar przekłada zyski nad dobro planety, stosując neonikotynoidy. Również zakład British Sugar w Wissington jest największym emitentem CO2, gazu cieplarnianego najbardziej odpowiedzialnego za globalne ocieplenie” – dodał.

Aktywiści

Aktywiści oskarżają cukrownię o stosowanie neonikotynoidu

Na swojej stronie internetowej British Sugar poinformowało, że koncentruje się na zmniejszeniu wpływu na środowisko „w każdym aspekcie naszej działalności”.

„Dla British Sugar zrównoważony rozwój jest ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Te trzy filary określają obszary, w których nasza wiedza i zasoby umożliwiają nam dokonanie pozytywnych zmian” – przekazała cukrownia w odpowiedzi na zarzuty, jakie głosili podczas protestu aktywiści klimatyczni.

W 2021 roku British Sugar uzyskał pozwolenie na użycie neonikotynoidu do zwalczania choroby szkodzącej uprawom buraków.

„Wspieranie populacji pszczół jest niezwykle ważne dla nas i naszych hodowców, a posiadanie odpowiednich kontroli, aby upewnić się, że jest to kluczem do zastosowania. Zabieg nakłada się na nasiona przed jego wysianiem – nie jest to oprysk” – wyjaśniła firma.

Czytaj też: Aktywiści klimatyczni aresztowani podczas protestu w urzędzie skarbowym

edp24.co.uk/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023