O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Sondaż wPolityce.pl: 45 proc. Polaków przeciw płaceniu kar za Turów

Turów

Jak wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl, 45% respondentów jest przeciwnych płaceniu kar w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów.

Z kolei 28 %popiera opcję płacenia kar, a 27% nie ma zdania. Portal wPolityce.pl przypomniał, że "20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza". Strona czeska uznała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskich osad sąsiadujących z kopalnią do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni. Negocjacje rozpoczęły się w czerwcu 2021 r, a 20 września tego samego roku TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Czy powinniśmy płacić za Turów?

Według portalu, na jego zlecenie pracownia Turow kopalnia 01Social Changes zapytała respondentów, czy Polska powinna zapłacić kary, nałożone na nasz kraj w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów.

,,W naszym badaniu opcję zapłacenia kar poparło 28 proc. badanych. Przeciwko opowiedziało się 45 proc. respondentów. 27 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie" – napisał portal.

Z badania wynika, że przeciwko płaceniu kar opowiada się 82 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 49 proc. wyborców Polski 2050 oraz 10 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Tymczasem gabinet premiera Czech zajmie się projektem umowy ws. polskiej kopalni. Czeski gabinet ma odnieść się do dwóch kwestii. Wspomniane kwestie to nierozwiązane sprawy na szczeblu rozmów resortowych, czyli: odszkodowania oraz czas nadzoru ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Gabinet ma także zdecydować, czy ewentualne dalsze negocjacje prowadzone dotąd na szczeblu ministrów klimatu i środowiska trafią w ręce premierów obu państw – Fiali i Mateusza Morawieckiego.

Strona czeska uznała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskich osad sąsiadujących z kopalnią do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni. Negocjacje rozpoczęły się w czerwcu 2021 r, a 20 września tego samego roku TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Czytaj też: Czechy: Umowa z Polską dotycząca kopalni Turów ochroni środowisko

PAP/fot.wikimedia

swiatrolnika.info 2023