O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Myśliwi chronią uprawy przed dzikami. Wyszli na pola 100 tysięcy razy

Myśliwi

Tylko w kwietniu ponad 100 tysięcy myśliwi wyszli na pola, by po procesie wydzierżawiania obwodów ruszyć chronić uprawy przed dzikami.

Prezentujemy podsumowanie miesiąca kwietnia dotyczące aktywności myśliwych w związku z ochroną upraw przed dzikami oraz walki z ASF. W miesiącu kwietniu stwierdzono 52 upadki dzików, odstrzelono ponad 11 tysięcy dzików, w tym ponad 2600 z tytułu odstrzału sanitarnego. Odnotowano łącznie ponad 100 tysięcy wyjść w łowisko, z czego przytłaczająca większość związana była z ochroną upraw.

Podsumowanie kwietnia

Jednocześnie w miesiącu kwietniu stwierdzono szkody od zwierzyny na łącznej powierzchni 1318 hektarów i wypłacono za szkody niemal 1,4 mln złotych. Poniesione szacunkowe koszty w związku z wykonywaniem polowania w miesiącu kwietniu

Przyjmując uśrednioną cenę naboju w granicach 15 złotych, myśliwi wydali na amunicję w celu redukcji populacji dzików i odstrzałów sanitarnych ponad 160 tys. złotych oraz poświęcili czas o wartości szacunkowej ponad 12 milionów złotych, przyjmując, że jedno polowanie zajmuje średnio około 4 godzin, a roboczogodzina ustalona została umownie na kwotę 30 złotych brutto.

W kalkulacji nie ujęto amortyzacji użytkowanego sprzętu oraz kosztów dojazdu łowiska.

Myśliwi

Myśliwi mogą zgłaszać wszelkie przejawy hejtu

Wczoraj na swojej stronie internetowej Polski Związek Łowiecki uruchomił nową subdomenę, gdzie myśliwi i stażyści mogą zgłaszać hejt, utrudnienia wykonywania polowania, groźby karalne oraz niszczenie urządzeń łowieckich. Zgłoszenie następuję po wypełnieniu dedykowanego formularza. 

W lutym Polski Związek Łowiecki uruchomił specjalny adres hejtstop@pzlow.pl, na który myśliwi mogli zgłaszać wszelkie naruszenia dóbr osobistych, wystosowane do nich groźby karalne, niszczenie urządzeń łowieckich oraz zjawiska permanentnego hejtu. Już wczoraj ruszyła specjalna subdomena, za pomocą której myśli i stażyści mogą zgłaszać wszelkie przejawy hejtu. Chodzi m.in. o groźby karalne, hejt, niszczenie urządzeń łowieckich oraz utrudnienia w trakcie polowań. 

W subdomenie znajduje się specjalny formularz, który należy wypełnić swoimi danymi, wybrać temat zgłoszenia, opisać całe zajście i dodać np. zdjęcia. 

Czytaj również: Myśliwi i kwestia odstrzału zwierząt w obrębie miast

ZG PZŁ/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023