O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Borówka bagienna – znana i mało smaczna borówka z bagna

Borówka bagienna

Borówka bagienna to eurazjatycki i północnoamerykański gatunek krzewinki z rodziny wrzosowatych, nazywany potocznie łochynią lub włochiną.

Występuje w chłodnych, umiarkowanych regionach półkuli północnej, nawet na małych wysokościach w Arktyce oraz na dużych wysokościach na południe od Pirenejów, Alp i Kaukazu w Europie, w górach Mongolii, północnych Chinach, na Półwyspie Koreańskim i w środkowej Japonii w Azji, a także w Sierra Nevada w Kalifornii i Górach Skalistych w stanie Utah w Ameryce Północnej.

Borówka bagienna jest szeroko rozprzestrzeniona

Borówka bagienna to niewielki krzew liściasty osiągający wysokość 10-75 cm, rzadko 1 m, o brązowych łodygach (w przeciwieństwie do zielonych łodyg blisko spokrewnionej borówki brusznicy). Liście są owalne, mają 4-30 mm długości i 2-15 mm szerokości, są niebieskozielone z bladymi, siatkowatymi żyłkami, mają gładki brzeg i zaokrąglony wierzchołek.

Kwiaty są zwisające, bladoróżowe, o długości 4-6 mm, pojawiają się w połowie wiosny. Owocem jest ciemnoniebiesko-czarna jagoda o średnicy 5-8 mm z białym miąższem, jadalna i słodka, gdy dojrzeje późnym latem. Nasiona znajdujące się w owocach są rozsiewane przez zwierzęta, które zjadają owoce i przepuszczają je przez swój układ pokarmowy. 

Borówka bagienna jest szeroko rozprzestrzeniona w Azji, Europie i Ameryce Północnej na obszarach o klimacie arktycznym i umiarkowanym. Występuje na małych wysokościach w Arktyce oraz na dużych wysokościach na południe od Pirenejów, Alp i Kaukazu w Europie, w górach Mongolii, północnych Chinach, na Półwyspie Koreańskim i w środkowej Japonii w Azji, a także w Sierra Nevada w Kalifornii i Górach Skalistych w stanie Utah w Ameryce Północnej.

borówka bagienna

Borówka bagienna rośnie na bagnach i torfowiskach

Borówka bagienna rośnie na wilgotnych, kwaśnych glebach na bagnach, torfowiskach, wrzosowiskach, w tundrze oraz w podszyciu lasów iglastych. Najlepszym czasem na poszukiwanie borówki jest okres, kiedy można spodziewać się kwiatów lub owoców, czyli zwykle od połowy czerwca do połowy września.

Owoce borówki są jadalne, ale niezbyt smaczne i często mylnie sądzi się, że powodują u ludzi odurzenie. Tymczasem w rzeczywistości powoduje to pyłek kwiatowy bagna zwyczajnego, które rośnie obok borówki. Jagody zawierają witaminy oraz kwasy organiczne.

Czytaj też: Borówki peruwiańskie podbijają rynki. Eksport wzrósł o ponad 30%

wikipedia/fot. wikimedia,David Gaya,Isidre blanc

swiatrolnika.info 2023